Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Kass püüdis kinni senitundmatu viiruse (1)

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Hiired, mida kass jahilt koju toob, võivad sisaldada eksootilisi viiruseid, mida teadus pole veel avastanud, näitab uus uuring.

Hiljutises teadustöös kirjeldavad Florida teadlased uue mikroobi avastamist. See leiti surnud närilisest, mille oli püüdnud uuringut juhtinud teadlase lemmikkass Pepper. Kiisu ei haigestunud, kuid viirus võib siiski ohtu kujutada ka inimestele, vahendab Gizmodo.

Maailmas on lugematu hulk kaardistamata viiruseid ja mikroobe. Enamik neist ei ole meile ohtlikud, kuid mõned võivad liikuda loomalt inimesele ja tekitada probleeme – sellist nähtust nimetatakse liikidevaheliseks levikuks. Uus avastus illustreeribki, kui oluline on uurida viirusohte ebatavalistest kohtadest.

Pepper kuulub viroloog John Lednicky’le, kes on pikka aega uurinud viiruseid. 2021. aasta mais tõi Pepper koju värskelt püütud hiire, mis kuulub liiki Peromyscus gossypinus. Lednicky otsustas hiirt uurida, et näha, kas see kannab mule deer-poxi viirust (MDPV), mida on leitud Floridas valge-saba-põtradest. Laboris tuvastati Pepperi püütud hiirelt elujõuline viirus, kuid see ei osutunud oodatud MDPV-ks. Põhjalikum testimine paljastas hoopis, et tegemist on seni USAs tuvastamata viirusega.

See kuulus laiemasse paramüksoviiruste perre, millesse kuuluvad ka haigusi tekitavad viirused, nagu leetrite ja mumpsiviirused. Teadlased leidsid, et avastatud viirus võib kasvada nii inimese, primaatide kui ka näriliste rakkudes, mis tähendab, et sel võib olla võime levida liikide vahel.

Teadlased nimetasid uue mikroobi Gainesville’i näriliste jeilongviiruseks 1 (GRJV1). Ajakirjas Pathogens selgitavad nad, et kuigi GRJV1 oht inimestele on tõenäoliselt väike, võib viirus siiski liikuda liikide vahel ja seda võib olla raske tuvastada, kuna sümptomid võib segi ajada külmetushaigustega.

Lednicky loodab viirust edaspidi põhjalikumalt uurida, alustades loomkatsetest ja analüüsides, kas inimestel leidub viiruse vastaseid antikehi, mis viitaks varasematele nakatumistele.

Pepper püüab jätkuvalt hiiri, kuid tema omanik märgib, et kass jätab sageli hiire neerud ja soolestiku puutumata – instinktiivselt vältides just neid organeid, mis sisaldavad ohtlikumaid viiruseid.

Tagasi üles