Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Vähki põhjustav viirus ähvardab mehi terve eluaja – seda saab aga vältida

Copy
Valu
Valu Foto: Shutterstock

Ajakirjas Nature Biology avaldatud uue uuringu kohaselt on meestel eluaegne risk nakatuda inimese papilloomiviiruse (HPV) ohtlike vormidega, mis võivad põhjustada suu- ja neeluvähki. Uuringu autorid loodavad, et nende avastused aitavad suurendada vaktsineerimisega hõlmatust, mitte ainult noorte, vaid ka keskealiste meeste seas, kes on vaktsineerimisest varem kõrvale jäänud. 

Neeluvähk ja suuõõnevähk on levinud epideemiana mõnes maailma piirkonnas, sealhulgas USAs ja Euroopas, ning mehed haigestuvad nendesse sagedamini kui naised, isegi kui neil puuduvad muud vähi riskitegurid, näiteks nad ei suitseta ega tarbi alkoholi. Uus tõendusmaterjal USAst, Brasiiliast ja Mehhikost viitab sellele, et ennetatav nakkus aitab kaasa nende vähivormide sagenemisele, vahendab Science Alert.

Uuringus osales 3137 tervet meest vanuses 18–70 aastat. Tulemused näitasid, et uute, vähki põhjustavate HPV tüvedega nakatumise risk ei sõltu vanusest – mehed on nakatumisohus kogu oma elu jooksul, mitte ainult nooruses.

HPV levib sugulisel teel ja ehkki kõik tüved ei põhjusta vähki, esineb tüvesid HPV-16 ja HPV-18 kuni 90 protsendil HPV-ga seotud suuõõnevähi juhtudest. Hea uudis on see, et vaktsiin kaitseb nende tüvede eest. Probleemiks on aga, et noormehed pole HPV-vaktsiini saanud sel määral kui noored naised, mis võib selgitada, miks neeluvähkide juhtumid on tõusuteel, samas kui emakakaelavähi juhtumid vähenevad.

USA haiguste tõrje ja ennetamise keskused soovitavad praegu kõigil kuni 26-aastastel noortel vaktsineerida HPV vastu. Vanematele meestele soovitatakse vaktsiini ainult siis, kui neil on nõrgenenud immuunsus või muud riskifaktorid. Samas on vähe uuringuid, mis on põhjalikult käsitlenud meeste eluaegset suukaudse HPV nakatumise riski.

Florida Moffitti vähiuuringute keskuse teadlased kogusid aastatel 2007–2016 meeste suukaudseid proove ning peaaegu 20 protsendil osalejatest tuvastati HPV-nakkus, millest ligi kuuel protsendil oli vähki põhjustav tüvi. Epidemioloog Anna Giuliano rõhutab, et HPV puhul on erinevates vanusegruppides püsiv nakatumise määr ja piirkondlikud erinevused, mis toovad esile vajaduse uute vaktsineerimisstrateegiate järele.

Kõige levinum tüvi oli HPV-16, mille omandamise riskifaktorid olid alkoholi tarbimine, meestevaheline seksuaalne kontakt, suurem hulk naissoost partnereid, rohkem oraalseksi ja kõrgem haridustase. Vanusega kasvab ka HPV-16-ga seotud suuvähkide tekkerisk.

Rootsi Karolinska Instituudi epidemioloog Karin Sundström, kes ei olnud uuringuga seotud, nõustub, et tulemuste laialdasem levitamine on tähtis, et toetada rahvatervise jõupingutusi ja riskimudelite koostamist suukaudsete HPV-nakkuste elukestva leviku kohta.

Märksõnad

Tagasi üles