Mõnikord eelistame halbadele asjadele mitte mõelda, justkui selleks, et mitte kurja kaela kutsuda. Tegelikkuses on see aga lihtsalt pea liiva alla peitmine ning tulenevalt geograafilisest asukohast, poliitilisest olukorrast ja paljudest täiesti ettenägematutest faktoritest, on rida erineva iseloomuga kriise, mis meid igal hetkel tabada võivad ning pole kahtlustki, et alati on parem selleks valmis olla.
Millised kriisid võivad meid tabada ja kuidas halvimaks parimal võimalikul moel valmistuda?
Eestit ja eestlasi ohustavate kriiside hulka kuuluvad looduskatastroofid nagu ulatuslikud metsapõlengud või üleujutused, epideemiad või pandeemiad, mis võivad päädida karantiiniga, tehnoloogilised kriisid või küberrünnakud, infrastruktuuri halvavad kriisid ning kahjuks isegi rahutused ja sõjad. Tähtis on kriisiks valmis olla, et ennast ja oma lähedasi parimal võimalikul moel kriisiolukorras toetada ja kaitsta. Valmistuda tuleks ennekõike metoodiliselt ja olulisi punkte järgides, pidades silmas seda, et valmisolek aitab tagada südamerahu.
Pea meeles!
- Kriisi ajal võib tekkida olukord, mil kodunt väljumine ei ole võimalik.
- Harjumuspärased poekaubad ei pruugi olla kättesaadavad.
- Võivad esineda pikaajalised elektrikatkestused või veevarude katkemine.
- Jälgi, et kodus oleks nädalane varu süüa ja joogivett, ka lemmikloomadele.
- Jälgi, et olemas oleks kuuajaline varu elutähtsaid ravimeid ja esmaabivahendeid.
- Hoia kodus täislaetud akupanka, veel parem kui neid on mitu.
- Hoia kodus sularaha, mida saaksid kasutada muude makseteenuste katkestuse korral.
- Auto kütusepaak võiks olla alati vähemalt pooltäis.
Mida täpsemalt koju varuda?
- Joogivesi
- Toit (sh lemmikloomatoit)
- Esmaabivahendid ja ravimid
- Hügieenitarbed
- Akupank
- Patareitoitel raadio
- Tikud ja küünlad
- Taskulamp ja varupatareid
- Töö- ja söögiriistad
- Sularaha
- Tulekustuti
- Maskid hingamisteede kaitseks
- Autokütus (hoia kütusepaak alati nii täis kui võimalik)
Esmaabivahendid
Kodune esmaabikapp peaks tegelikult ka kriisivälisel ajal alati korras ja täidetud olema, ning sisaldama selliseid ravimeid ja vahendeid, mida vajadusel ka kasutada oskaksid. Järgnev nimekiri aitab kontrollida, kas kõik vajalikud esmaabivahendid on ikka kodus olemas.
- Termomeeter. Valida saab vastavalt eelistustele ja vajadustele kontaktivaba, digitaalse ja klassikalise elavhõbedaga termomeetri vahel. Saadaval on ka nahale kleebitavad palavikujälgijad lastele, mis püsivad peal kuni 48 tundi.
- Külmakompress, näiteks külmakott geeliga. Geelikotti tuleks hoida vigastatud kohal kuni 20 minutit järjest.
- Külmaspreid ja külmageelid. Sobilikud juhuks, kui nahk on jäänud terveks. Spreid ja geelid aitavad valu vähendada, veresooni ahendada ja turset alandada.
- Elastikside või kinesioteip. Juhuks, kui vigastada on saanud liiges.
- Poolelastne rõhkside. Kasutamiseks eriti ohtliku ja sügava haava ning tugeva verejooksu korral.
- Põletuse vastu. Külmkapis võiks olla Burnjel geel, mis sobib hästi kuuma vee, tule, kuuma pinna ja isegi keemiliste reaktsioonide poolt põhjustatud põletuste korral.
- Haavapuhastusvahendid. Kõigepealt tuleks haav puhta voolava vee all suuremast mustusest puhastada, ning seejärel desinfitseerida antiseptilise lahusega. Mugavaks lahenduseks on pihustatav antiseptiline sprei. Puhta vee puudumisel võib haava loputada ka füsiolooglise lahusega, eriti kui haava on sattunud väikesi tükikesi või võõrkehasid.
- Erineva suurusega plaastrid. Puhastatud nahavigastus tuleks vähemalt esialgu kinni katta. Nii kasvab haav paremini kinni ning mustus ei satu haavapiirkonda. Väiksemate haavade korral on heaks valikuks Dermaplasti plaastrid, suuremate marrastuste jaoks näiteks Cosmopore 6x10cm suurused plaastrid. Väikelastele võib varuda spetsiaalseid piltidega plaastreid, mis aitavad tähelepanu vigastuselt ja valult veidi eemale juhtida.
- Sidemed. Sidemeid võiks olla esmaabikapis erinevas laiuses, ka steriilseid.
- Haavatampoonid. Hädavajalikud haavaravivahendid, mis absorbeerivad verd ja vedelikku, ning on mõeldud haavade hooldamiseks ja puhastamiseks.
- Termotekk. Sobib kaitseks nii alajahtumise kui ülekuumenemise eest.
Ravimid
Märkimisväärsel osal rahvastikust esineb mingisuguseid tervisemuresid, mis vajavad aeg-ajalt spetsiifilist tähelepanu, hoolt ja ravivahendeid, rääkimata tõsistest haigustest, mille korral ravimite võtmata jätmine võib osutuda lausa eluohtlikuks.
Haigused ja seisundid, mis vajavad kindlasti korralikku ravimivaru on näiteks kõrgvererõhutõbi, diabeet, astma, erinevad südamehaigused, epilepsia, depressioon, autoimmuunhaigused ja palju muud.
NB! Palu arstil alati endale ja oma lastele elutähtsad ravimid välja kirjutada nii, et käepärast oleks vähemalt ühekuuline varu. Kindlasti varu koju ka selliseid ravimeid, mida võid vajada ootamatu haigestumise puhul. Siia kuuluvad käsimüügiravimid ning nende varu võiks olla minimaalselt ühe nädala jagu. Oluline on regulaarselt ravimite aegumistähtaegu kontrollida ja vahetada need vajadusel uuemate vastu.
- Allergiavastased ravimid. Enamusi allergilisi reaktsioone on võimalik väga edukalt ravimitega maha võtta ja kontrolli all hoida. Antihistamiinid sobivad selleks enamuste allergiliste reaktsioonide korral. NB! Anafülaktilise reaktsiooni (nõgestõbi, ulatuslik paistetus, vererõhulangus, hingamisraskused) korral on tegemist eluohtliku seisundiga, ning kodustest vahenditest abi saamiseks ei piisa.
- Seedehäirete ravimid. Kergemate kõhuprobleemide leevendamiseks võiks olemas olla piimhappebakterid. Valitud probiootikum võiks sisaldada mitme erineva tüvega piimhappebaktereid – näiteks Rõõm piimhappebakterid, Probiotics, Compliflora või Lactobex. Nendest on abi nii kõhukinnisuse kui –lahtisuse korral. Raskematel kõhulahtisuse juhtudel on abiks loperamiid, kuid ennekõike hädaabiks, mitte pikaaegseks kasutamiseks. Rehüdratsiooni pulbrid aitavad taastada kõhulahtisusest ja oksendamisest põhjustatud vee ja elektrolüütide kadu kiiremini.
- Kõrvatilgad. Lleevendavad valu ja sügelust välises kuulmekäigus ning toetavad kõrvapõletike paranemist.
- Rahustavad südametilgad. Aitavad toetada südame funktsiooni, tugevdada südameveresoonkonda ning vähendada emotsionaalset erutuvust.
- Valuvaigistid. Valu vastu sobivad hästi paratsetamool, ibuprofeen või deksketoprofeen.
- Palavikualandajad. Täiskasvanutele ja suurematele lastele sobivad hästi näiteks paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavad tabletid, väiksematele lastele aga paratsetamooli siirup või küünlad ja ibuprofeeni siirup.