Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Need ained mängivad olulist rolli meeste seksuaaltervises ja immuunsüsteemis

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

November on meeste tervise kuu, mille raames on hea meelde tuletada, milliseid vitamiine ja mineraale vajab mehe organism kõige enam. Apteeker selgitab, milliste preparaatidega tervist toetada ning kuidas neid parima toime saavutamiseks õigesti manustada.

Benu apteegi farmatseudi Lauri Baari sõnul võib üldistatult öelda, et peamised vitamiinid, mida iga mees võiks tarvitada, on C-, D- ja E-vitamiin ning mineraalidest tsink, seleen ja magneesium. «C-, D- ja E-vitamiin aitavad hoida immuunsust, toetavad luude ja hammaste tervist ning naha niiskust ja elastsust. Nendel vitamiinidel on ka antioksüdantne toime, mis kaitseb organismi kahjulike mürkainete eest,» selgitab Baar. Tsink ja seleen mängivad samuti olulist rolli meeste tervises, eriti seksuaaltervises ja immuunsüsteemi tugevdamisel. Magneesium aitab hoida korras närvide ja lihaste talitust, eriti intensiivse füüsilise elustiili korral.

Vajadus sõltub aktiivsusest ja tervislikust seisundist

Baari sõnul on meeste kõige sagedasemad vitamiinidega seotud mured apteeki pöördumisel üldine kurnatus, lihaskrambid ja D-vitamiini vähesus. Samuti on apteekri poole pöördujatest paljud tervisespordi harrastajad ning soovivad seoses sellega midagi toetavat. «Kurnatuse ja vaimsete võimete parandamiseks sobivad hästi B-grupi vitamiinid. Kui on vaja vaimset keskendumisvõimet parandada, soovitan letsitiini koos B1, B6 ja B12 vitamiiniga,» selgitab Baar. Krampide korral sobib magneesium, mida võib võtta ka koos B-grupi vitamiinidega – sel juhul on neil ka närvisüsteemile rahustav mõju ja see võib aidata uinuda.

Vitamiinide ja mineraalide vajadus sõltub igapäevasest koormusest ja tervislikust seisundist. B-grupi vitamiinidest on saadaval preparaadid, mis toetavad konkreetseid funktsioone: näiteks B1-vitamiin soodustab närvisüsteemi tööd, samas kui B12-vitamiin on kasulik vereloomele. «Terviklikuma lahenduse saab komplekspreparaatidest, mis sisaldavad tavaliselt kõiki B-grupi vitamiine. Kindlasti tasub koostis enne kas ise või koos apteekriga üle vaadata, et kõik esmatähtis olemas oleks,» nendib Baar.

Apteeker Lauri Baar.
Apteeker Lauri Baar. Foto: Benu Apteek

Baar rõhutab, et talveperioodile üleminekul on D-vitamiinil väga suur tähtsus, eriti meie kliimas. «D-vitamiini tuleks võtta aasta ringi, aga pideva kasutamise korral ei pea valima kõige kangemat varianti, kuna see võib kehas kuhjuma hakata,» selgitab ta. Baar soovitab kaaluda D-vitamiini tarbimist koos kaltsiumiga, mis aitab tugevdada nii luid kui ka hambaid, kuid hoiatab, et liigse kaltsiumi vältimiseks tuleks hinnata oma toitumist. «Kui dieet on mitmekülgne ja sisaldab piisavalt piimatooteid ning muid kaltsiumit sisaldavaid toiduaineid, siis piisab ainult D-vitamiinist.»

Meeste tervise jaoks vajalikud vitamiiniannused

D-vitamiini päevane soovituslik kogus täiskasvanud mehele on vähemalt 30 mcg ehk 1200 TÜ (toimeühikut). Vajadusel, näiteks kui on leitud D-vitamiini puudus, võib kaaluda suurema annusega preparaati.

Tsinki on soovitatav võtta 10–20 mg päevas, aktiivsematel meestel või suurema vajaduse korral kuni 25–30 mg, kuid üle 30 mg päevas regulaarselt tarvitada ei soovitata. Seleeni puhul piisab üldiselt 60 kuni 300 mg päevas. «C-vitamiini võiks aktiivse eluviisiga mees võtta 300–500 mg päevas. Suurema annuse korral on soovitav valida aeglaselt imenduv variant, mida on kehal võimalik päeva jooksul tasapisi omandada, sest suurt kogust kiiretoimelist C-vitamiini filtreerivad lihtsalt neerud välja ja ei imendu kehas,» selgitab farmatseut.

Vitamiinide tarvitamise kuldreegel

Kõige sagedasemad vead vitamiinide võtmisel on Baari sõnul nende manustamine tühja kõhuga või rasvlahustuvate vitamiinide võtmine ilma rasvase toiduta. «Kui võtta vitamiine tühja kõhuga, siis võib liigse maomahla tõttu suurem osa toimeainest juba maos happe tõttu ära lahustuda ja toimevõimekus väheneb. Samuti võib juhtuda, et tühja kõhuga võtmine ärritab magu ja tekitab iiveldust,» hoiatab Baar. Ta lisab, et tee või kohvi joomine vahetult enne vitamiinide võtmist takistab samuti nende omastamist.

«Vajaliku toime saavutamiseks on vitamiinide ja mineraalide võtmise kuldreegel tarvitada neid üks kord päevas, iga päev samal ajal ja pärast sööki klaasi puhta veega. Kindlasti on mõningaid erandeid ja mõnikord vajab õige annuse paika sättimine ka mõningast katsetamist või saab selle täpselt paika apteekri või arstiga konsultatsiooni käigus,» märgib farmatseut.

Vitamiinide mõju hakkab tavaliselt avalduma mõne päeva kuni nädalaga, eriti kui tegemist on vesilahustuvate vitamiinidega. Rasvlahustuvate vitamiinide toime võib aga olla aeglasem, samas magneesiumipulbrit krampide korral võttes võib toime ilmneda juba minutitega. Farmatseut selgitab: «Terves organismis, kus pole otseselt mõne vitamiini puudust, ei pruugi mõju kohe tunda anda, kuid vitamiinide regulaarne tarvitamine aitab ära hoida tulevaste probleemide tekkimise.»

Tasakaal aktiivse elu, hea une ja tervisliku toitumise vahel

Lõpetuseks refereerib Baar: «Üks Ameerika eratreener on öelnud, et meestel on täisväärtusliku ja õnneliku elu jaoks vaja piisavalt süüa, korralikku ööund, võimalikult palju füüsilist aktiivsust ja õnneliku seksuaalelu.» Ehk kokkuvõtvalt öeldes on apteekri sõnul oluline maandada liigset stressi, jälgida oma enesetunnet ja tervislikku seisundit ning kui miski tundub tervisega korrast ära, tasub alati nõu pidada arsti või apteekriga.

Tagasi üles