Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Levinud eluohtlikku haigust saab vältida just nii (1)

Copy
Luuhõrenemine saab sageli ilmsiks alles esimese luumurru korral.
Luuhõrenemine saab sageli ilmsiks alles esimese luumurru korral. Foto: Shutterstock

Osteoporoosil pole tavaliselt sümptomeid enne esimest luumurdu. Sestap nimetatakse seda ka vaikseks tapjaks. Osteoporoos on luuhaigus, mida iseloomustab luude tiheduse ja tugevuse vähenemine, muutes need hapraks ja kergesti murduvaks, eriti selgroos, puusades ja randmetes.

Ameerika osteoporoosifondi andmetel põeb USAs osteoporoosi üle kümne miljoni inimese ning veel 43 miljonil on madal luutihedus, mis on osteoporoosi eelstaadium. 2030. aastaks prognoositakse eelstaadiumis olevate inimeste arvuks juba 71 miljonit, osaliselt elustiilitegurite, näiteks suitsetamise, vähese liikumise ja alkoholi kuritarvitamise tõttu, aga ka elanikkonna vananemise ja haigusealase teadlikkuse puudumise tõttu, vahendab The Conversation.

Osteoporoosi peamiseks sümptomiks on luumurrud, mis võivad tekkida isegi väiksemate kukkumiste korral. Tõsised komplikatsioonid hõlmavad kroonilist valu, puudeid, depressiooni, elukvaliteedi langust ja suremuse kasvu. Kõige sagedasemad sümptomid on lühenenud kasv, seljavalu ja kehahoiaku muutused.

Kuigi osteoporoosi täielikult ravida ei saa, saab teatud elustiili- ja toitumisharjumustega selle riske vähendada. Tugevate luude jaoks on olulised kaltsium ja D-vitamiin. Üle 50-aastased naised ja üle 70-aastased mehed peaksid tarbima vähemalt 1200 mg kaltsiumi päevas. Parimad kaltsiumiallikad on piimatooted, aga ka soja, kaunviljad, pähklid ja tumerohelised köögiviljad. D-vitamiini saab päikesega kokkupuutest ja vajadusel toidulisanditest.

Samuti on soovitatav teha regulaarselt trenni, eriti koormustreeningut ja lihasjõu harjutusi, mis aitavad parandada tasakaalu ja vähendada kukkumisohtu. Oluline on vältida suitsetamist ja alkoholi tarbimist, mis nõrgestavad luutihedust ja suurendavad murdude riski.

Osteoporoosi varaseks avastamiseks tuleks naistel alustada skriinimist 65-aastaselt, meestel aga siis, kui neil on riskitegureid, näiteks suitsetamine või kroonilised haigused. Osteoporoosi diagnoosimiseks kasutatakse luutiheduse mõõtmist ja röntgenuuringuid. Haiguse juhtimine nõuab pikaajalist pühendumist elustiilimuutustele, et ennetada haiguse süvenemist ja hoida luud tervena.

Märksõnad

Tagasi üles