Aastal 2023 ilmus ajakirjas The Lancet Public Health põhjalik ülevaateartikkel sellest, milline on lapse sünni järgse vanemapuhkuse mõju vanemate vaimsele tervisele.
Loe, kuidas mõjub isapuhkus meeste tervisele
Sünnitusjärgsed vaimse tervise probleemid on tavalised, neid esineb 10–20 protsendil emadest ja kuni kümnel protsendil isadest. Vanemapuhkus võib neid ennetada või leevendada.
Teadlased kaasasid ülevaateartiklisse 45 uuringut arenenud riikidest, kus hinnati vanemapuhkuse (selle kestvuse, rahalise kompenseerituse) mõju vaimsele tervisele (stress, ärevus, depressioon, suitsiidirisk).
Tasustatud vanemapuhkus oli uuritud riikides (Austraalia, Kanada, Taani, Tšiili, Prantsusmaa, Saksamaa, Iirimaa, Jaapan, Norra, Rootsi, Ameerika Ühendriikide erinevad osariigid) seotud emade parema vaimse tervisega, samuti oli vanemapuhkuse suurem pikkus (vähemalt kuus kuud) positiivselt seotud emade meeleoluga.
Tasustatud vanemapuhkusel oli soodne mõju ka isade vaimsele tervisele. Võrreldes lühikese (kuni kümnepäevase) isapuhkusega oli pikem isapuhkus seotud väiksema stressi ja ärevusega. Isapuhkusel oli enamik uuringutes soodne mõju ka emade vaimsele tervisele.
Üks uuring näitas, et emade tasustatud vanemapuhkus vähendas isade ärevust, kuid mitte depressiooniriski.
Igal juhul on päris kindel, et koos lastega veedetud kvaliteetaeg on vajalik ja postiivse mõjuga kõigile vanematele, nii sünnituse järel kui laste suuremaks kasvades!