Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Teadlased tuvastasid, kuidas aju muutub menstruaaltsükli jooksul

Copy
Hormonaalsed muutused mõjutavad ka aju.
Hormonaalsed muutused mõjutavad ka aju. Foto: Shutterstock

Hormoonide pidev tõus ja langus, mis juhib menstruaaltsüklit, muudab ka aju struktuuri. Uuringut juhtinud neuroteadlased andsid ülevaate, kuidas see täpselt toimub, vahendab Science Alert.

Elizabeth Rizor ja Viktoriya Babenko California ülikoolist jälgisid 30 naise ajusid menstruaaltsükli jooksul, dokumenteerides hormonaalsete muutustega kaasnevaid aju struktuurseid muutusi. Tulemused näitavad, et menstruaaltsükli ajal toimuvad muutused ei piirdu ainult nende ajupiirkondadega, mis on seotud reproduktiivse süsteemiga.

Teadlaste sõnul on see esimene uuring, mis on tuvastanud samaaegseid muutusi inimese aju valgeaine mikrostruktuuris ja ajukoore paksuses, mis langevad kokku menstruaaltsükli käigus muutuvate hormoonide tasemetega.

Aju valgeaine mikrostruktuur – neuronaalsete kiudude võrgustik, mis edastab informatsiooni hallaine piirkondade vahel – muutub hormonaalsete kõikumiste ajal, sealhulgas puberteedieas, rasestumisvastaste tablettide kasutamise ajal, soohormoonravi ning menopausijärgse östrogeenravi ajal.

Selleks et saada paremat arusaama menstruatsioontsüklist tingitud ajumuutustest, tegid teadlased oma katsealustele MRT-uuringud kolmes menstruaaltsükli faasis: menstruatsiooni ajal, ovulatsiooni ajal ja luteaalfaasi keskel. Iga skaneerimise ajal mõõdeti ka katsealuste hormoonitaset.

Tulemused näitasid, et hormoonide kõikumisel muutuvad hall- ja valgeaine maht, samuti ka ajuvedeliku maht. Eriti enne ovulatsiooni, kui hormooni 17β-estradiool ja luteiniseeriva hormooni tasemed tõusevad, esines valgeaine muutusi, mis viitavad kiiremale infoedastusele. Folliikuleid stimuleeriv hormoon, mis tõuseb samuti enne ovulatsiooni, seostus hallaine paksenemisega. Progesteroon, mis tõuseb pärast ovulatsiooni, seostus koemahu suurenemise ja ajuvedeliku mahu vähenemisega.

Kuna menstruaaltsükkel kordub elu jooksul umbes 450 korda, on oluline mõista, millist mõju see kehale avaldab. Teadlased rõhutasid, et kuigi uuring ei käsitlenud otseselt struktuurimuutuste mõju käitumisele või tunnetusvõimele, loob see uurimistöö aluse edasistele uuringutele.

Tagasi üles