Ajutist kõhulahtisust on kogenud ilmselt igaüks ning selle põhjust alati ei teagi. Ebameeldiva seisundi võimalikult kiireks leevendamiseks saab end turgutada teatud toitude-jookidega.
Mida süüa ja juua kõhulahtisuse korral?
Kõhulahtisust tuleb inimesel ette tavaliselt vähemalt kord või paar aastas ning enamasti ei kesta see üle kolme päeva, kirjutab Medical News Today. Kui seisundit esineb väga sageli ja pikemat aega, tuleks konsulteerida arstiga. Regulaarsemalt võib kõhulahtisus tekkida krooniliste seedehäiretega inimestel, näiteks Crohni tõve ja ärritunud soole sündroomi puhul.
Kõhulahtisusega võivad sageli kaasneda kõhukrambid, valu alakõhus, iiveldus ja oksendamine ning palavik. See, mida kõhumurega inimene sel ajal suhu pistab, on üsna oluline, kuna teatud toidud võivad enesetunde hullemakski teha.
Mida süüa?
Eelkõige esimesel haiguspäeval tuleks süüa kergesti seeditavaid toite, mis poleks liiga soolased, magusad ega vürtsikad. Parem on süüa mitmeid väikeseid eineid, mis ei koormaks korraga seedesüsteemi ning aitaks siduda väljaheitega erituvat vett. Hästi sobivad näiteks:
- Kaerahelbe- või riisipuder
- Banaan
- Valge riis (ilma lisanditeta)
- Sai ja röstsai
- Keedukartul
- Kreekerid (mitte liiga maitsestatud)
Hea on tarbida ka probiootikume, mis panevad seedesüsteemi tasakaalu paika. Samas võivad probiootikumite hulka kuuluvad jogurt ja keefir soolt hoopis ärritada, mistõttu ei ole need just parimaks valikuks. Kui piimatooted kõrvale jätta, siis sobiv alternatiiv on näiteks hapukapsas.
Mida juua?
Ennekõike tuleb haigel juua päeva jooksul rohkelt vett, kuna vesise väljaheite tõttu võib tekkida vedelikupuudus. Vee joomine aitab kehast samuti toksiine väljutada. Mõnel pool on soovitatud, et klaas vett tuleks juua vähemalt pärast iga korda, mil tualetti külastad. Kuna kõhulahtisuse tõttu läheb organismist kaduma ka mineraalaineid ja elektrolüüte, võib end nendega varustamiseks juua näiteks kookosvett ja puljongit.