Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Apteegid kutsuvad mehi tervisenäitajaid mõõtma

Copy
Apotheka
Apotheka Foto: Elmo Riig

Meestekuu raames on Apotheka apteekides esimest korda võimalik ühe teenuse raames mõõta oma peamisi tervisenäitajaid – verelipiidide sisaldust, sealhulgas üldkolesterooli ja verelipiidide omavahelist tasakaalu, veresuhkru taset ning kehakoostist.

Elustiilihaiguste tekkimise peamised riskitegurid on kõrge kolesterooli ja veresuhkru tase, kõrge vererõhk ning liigne kehakaal. Samuti on riskifaktoriks suitsetamine ja alkoholi liigtarvitamine.

Regulaarselt tervisekontrollis käimine on tõsiste haiguste ennetamise alustala. Statistika näitab, et neljandikul 40-aastastel meestel esineb juba mingeid südamega seotud kaebuseid, mis vajaksid tähelepanu. Tegelikult võiks aga iga inimene teada, milline on tema vererõhk, kolesteroolisisaldus ja vere glükoosisisaldus, eriti oluline on seda teada aga üle 40-aastastel. Liiga suur vööümbermõõt on märk sellest, et inimest ohustavate südamehaiguste riskitegurid on üle normi. Meestel võiks vööümbermõõt jääda vahemikku 94–102 sentimeetrit ja naistel 80–88 sentimeetrit.

Pakett on saadaval üheksas Apotheka apteegis üle Eesti. Teenusele on vajalik eelregistreerimine. Mõõtmisi saab viia läbi alates 18. eluaastast ja kehakaaluga kuni 150 kilogrammi. Teenusele kulub umbes 30 minutit ja tervisenäitajate tulemusi selgitab apteeker. Teenuse käigus ei diagnoosita haigusi, jagatakse soovitusi toitmumise ja liikumise kohta. Kui tervisenäitajad erinevad normväärtustest märkimisväärselt, soovitatakse pöörduda arsti poole.

Statistika näitab, et Eestis suri 2023. aastal ligi 16 000 inimest. Peamised surmapõhjused on vereringeelundite haigused ja pahaloomulised kasvajad. Umbes pooled Eesti surmadest ehk 7500 surma 2023. aastal olid tingitud vereringeelundite haigustest ning 22 protsenti pahaloomulistest kasvajatest. Vereringeelundite haigustest tingitud surmadest põhjustas 43 protsenti kõrgvererõhktõbi ning 27 protsenti südame isheemiatõbi.

Mõjutatavad riskifaktorid kõrgvererõhktõve tekkeks võivad olla pärilik eelsoodumus, kuid samuti liigne kehakaal, stress ja vaimne pinge, vähene kehaline koormus, liigne alkoholi tarvitamine, suitsetamine ja valed toitumisharjumused.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituse kohaselt on mittenakkushaigustest tingitud enneaegse suremuse ennetamisel võtmetegur südame-veresoonkonnahaiguste, pahaloomuliste kasvajate ja diabeedi ennetamine, varajane avastamine ja ravi, tasakaalustatud toitumise toetamine, alkoholi ja tubakatoodete tarvitamise vähendamine ning füüsilise aktiivsuse suurendamine.

Märksõnad

Tagasi üles