Naispatsientidel, kellele tehti väljaheite siirdamine, leidus soolestikus doonorilt pärit meessoole omase kromosoomi geneetilist materjali, avastasid Johns Hopkinsi meditsiiniteadlased uues uuringus. See leid aitab oluliselt laiendada arusaama, kuidas ja miks väljaheite siirdamised võivad mõnede patsientide puhul edukad olla.
Väljaheite siirdamisega naistele tuli kaasa midagi mehist
Väljaheite mikrobioomi siirdamine on protseduur, mille käigus viiakse tervete doonorite väljaheide kolonoskoopia abil patsientide soolestikku – näiteks inimestel, kellel esinevad korduvad ja rasked Clostridioides difficile (C. difficile) bakterist põhjustatud infektsioonid. Korduv C. difficile infektsioon põhjustab sageli kurnavat kõhulahtisust ja soolepõletikku ning seda on tavapäraste antibiootikumravi meetoditega raske ravida ja viimane annab harva püsivat leevendust.
Varasemad uuringud näitavad, et doonori väljaheide taastab kasulike bakterite tasakaalu.
Uues uuringus, mis avaldati ajakirjas Gastro Hep Advances, leiti, et koos doonori väljaheitega siirduvad ka sooletrakti vooderdavad doonorrakud, mis võivad aidata vähemalt osal patsientidel saada paremaid tulemusi. Uuringu juhtivautor dr Sudhir Dutta märgib, et see viitab võimalusele, et protseduuri käigus toimub lisaks bakterite siirdamisele ka soole epiteelirakkude ülekandumine, mis võib olla tõhusam.
Dutta selgitas, et doonori soole epiteelirakud, mis asuvad jämesoole ja peensoole sisemises vooderdises, tagavad soolestiku struktuurse terviklikkuse ja funktsionaalse võimekuse. Inimene kaotab iga päeva miljoneid selliseid rakke väljaheitega.
Uuringus leiti, et SRY geen, mis määrab Y-kromosoomi meessoole iseloomulikud tunnused, esines mõnel naispatsiendil, kes sai siiriku meessoost doonorilt. See avastus viitab sellele, et väljaheite siirdamine võib aidata kaasa ka soolt vooderdava epiteeli taastamisele, muutes soole ökosüsteemi.
See teadmine võib viia ka uute ravimeetoditeni, mis lähevad mikrobioomi taastamisest kaugemale ja keskenduvad otseselt soole epiteelkoele.