Kas e-sigaretid on ohutumad?
E-sigarettide tarvitamist on vähem uuritud kui tavalisi sigarette. Seetõttu ei osata täielikult prognoosida, mis on pikaajalisest kasutamisest või noores eas alustamisest tingitud riskid. Võib öelda, et tänased e-sigarettide kasutajad on osa eksperimendist, millest tulevased põlvkonnad saavad õppida.
Käesolevalt teame, et e-sigareti aerosoolis on üldiselt vähem kahjulikke aineid kui sigareti suitsus. Seega on sigaretid teadaolevalt ohtlikumad kui e-sigaretid, kuid e-sigarette ei saa pidada ohutuks. Ka e-sigarettide aurus võib olla tervisele ohtlikke aineid (nt karbonüülühendeid ja lenduvaid orgaanilisi ühendeid ehk VOCe).
Tähelepanu tasub juhtida ääretult suurele nikotiinikogusele, mis sageli e-sigarettides on. Tavalises ühekordses e-sigaretis võib olla 40 mg nikotiini, mis on võrdne 40 sigaretist ehk kahest suitsupakist saadava nikotiinikogusega. Nikotiin on äärmiselt sõltuvust tekitav aine, mis on suurtes kogustes toksiline.
E-sigaretid ja noored
E-sigaretid on kasvav trend noorte ja alaealiste hulgas. Selles eluetapis regulaarselt nikotiini tarbimine võib olla kahjulik noorte aju arengule ning tekitada tugevat sõltuvust. Noored üldiselt ei kasuta e-sigaretti suitsetamise mahajätmiseks, vaid maitse, uudishimu ja tajutud ohutuse tõttu. Niimoodi kasvab e-sigarettide kaudu uus põlvkond, kellel on risk eluaegseks nikotiinisõltuvuseks.
2022. aasta Eesti uuringus, kus oli 720 õpilast vanuses 11–19 aastat, kasutas e-sigaretti igakuiselt või sagedamini pea iga viies. Igapäevaseid kasutajaid oli kuus protsenti (46 õpilast), neist neljandik tarvitas päevas 6–10 ml (võrdeline 6–10 suitsupakiga). Üheksa kooliõpilast tarvitasid päevas üle 10 ml, mis vastab kuni 10 suitsupakile päevas. 166 õpilase esimene tubaka-/nikotiinikogemus oli 12–15-aastaselt, kuid 20 protsenti õpilastest, kes olid tubaka-/nikotiinitoodet proovinud, ehk 49 õpilast proovisid juba 11-aastaselt või varem. Õpilastest 20 protsenti olid proovinud sigaretti, 30 protsenti olid proovinud e-sigaretti.