Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Digitaalne kaksik aitab võita vähi

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Vähiravi tulevik paistab üha lootusrikkam. Teadlased on loonud patsientide digitaalsed kaksikud ja kasutanud neid virtuaalsete katsealustena, et testida erinevaid ravimeid ja prognoosida, milline neist oleks patsiendi vähi vastu kõige tõhusam, vahendab New Atlas.

Kui arst teatab vähidiagnoosist ja kiire ravi vajadusest, pakkudes mitut ravivõimalust, siis tahaks patsient valida ravi, mis sobib tema kehale ja on kõige tõhusam. Teadlased on selle otsuse lihtsamaks teinud, luues vähipatsientide digitaalseid kaksikuid, kelle peal saab virtuaalselt kliinilisi katseid läbi viia ja võrrelda erinevate ravimeetodite efektiivsust.

Dr Uzma Asghar, meditsiiniline onkoloog ja ettevõtte Concr kaasasutaja, selgitab, et digitaalsed kaksikud aitavad luua patsientide kohortide kliinilisi katseid ja võrrelda ravimeetodeid, et prognoosida nende edu juba enne patsientide peal katsetamist. See mitte ainult ei vähenda uute raviviiside arenduskulusid, vaid võib ka tõsta ravi efektiivsust, andes juba varakult teavet ravi tulemuslikkuse kohta.

Digitaalsete kaksikute tehnoloogia ise pole uus – NASA kasutas sarnast lähenemist juba 1960ndatel Apollo 13 missiooni avariide simulatsioonideks. Tänapäeval aga on tehisintellekti, mobiilsidetehnoloogia ja suurandmete arengud võimaldanud sellel tehnoloogial laialdasemalt kasutust leida ka tervishoius.

Teadlaste välja töötatud FarrSight-Twini tehnoloogia põhineb algoritmidel, mida tavaliselt kasutatakse astrofüüsikas, ning suudab integreerida ulatuslikke onkoloogilisi andmeid, et luua patsiendi tervikmudel. Seda kaksikut saab seejärel allutada kliinilistes katsetes testitud ravimeetoditele.

Uuringud on näidanud, et FarrSight-Twin prognoosib täpselt II või III faasi kliiniliste katsete tulemusi rinnavähi, kõhunäärmevähi ja munasarjavähi patsientidel, võrreldes kahte erinevat ravimeetodit. Nendel patsientidel, kes said FarrSight-Twini poolt soovitatud ravi, oli 75-protsendiline ravivastus, võrreldes 53,5-protsendilise vastusega teistele raviviisidele.

Tehnoloogia abil saavad teadlased testida erinevaid stsenaariume ja suurendada uute ravimeetodite edukuse tõenäosust. Praegu testivad teadlased FarrSight-Twini tehnoloogiat, et aidata leida parimat ravi kolmiknegatiivse rinnavähi korral.

Märksõnad

Tagasi üles