Tulevikus võib inimkond pikkadel kosmoserännakutel põrkuda kurioosse probleemiga. Mikrogravitatsioon paistab segadusse ajavat spermatosoide, kes ei tea, millises suunas liikuda, vahendab Science Alert.
KAMMITSAD KOSMOSES ⟩ Spermatosoidid kaotavad kaaluta olekus pea
Kataloonia tehnikaülikooli ja Dexeuse ülikoolihaigla teadlaste juhtimisel koguti 15 inimese spermaproovid, millest igaüks jagati kaheks. Pool igast proovist jäeti Maale ja teine pool viidi mikrogravitatsiooni tingimustesse paraboollendude abil, kus on võimalik kogeda kaaluta olekut.
Mikrogravitatsiooni mõjul vähenesid oluliselt spermatosoidide liikuvus ja elujõud. Mikrogravitatsioon ei hävitanud aga spermatosoide täielikult.
Loomade spermatosoidide eksperimente on rahvusvahelises kosmosejaamas juba eelnevalt läbi viidud, ja nüüd näitas inimspermatosoidide uurimine, et muutused raskusjõus, sealhulgas mikrogravitatsioon, põhjustavad spermatosoidide elujõu ja liikuvuse olulist vähenemist, mis võib pikaaegse kokkupuute korral olla veelgi kahjulikum. Eriti mõjutatud oli spermatosoidide sirgjooneline liikumine, mis vähendas nende viljastamisvõimalusi võrreldes Maa tingimustega.
Siiski ei mõjutanud mikrogravitatsioon spermatosoidide DNA fragmenteerumist, kuju, oksüdatiivset stressi ega apoptoosi (programmeeritud rakusurma).
Uurimus tõstatab küsimusi kosmoses paljunemise võimalikkuse kohta – nii loomulikul teel kui ka abistatud paljunemismeetodite abil, kui peaksime rajama alalisi asustusi Kuule või Marsile.
Üks küsimus, mis vajab vastust, on see, miks mikrogravitatsioon spermatosoide nii mõjutab. Teadlased arvavad, et spermatosoidide tervena hoidmiseks vajalikud keemilised protsessid võivad mikrogravitatsioonis muutuda.
Kosmosebaaside loomine toob paratamatult kaasa vajaduse uurida ka paljunemist väljaspool Maad. Seni pole seks ja paljunemine kosmoses olnud prioriteet, mistõttu on teadlastel nende teemade kohta vähe teadmisi.
Loomkatsed on viidanud sellele, et viljastamine mikrogravitatsioonis võib olla keeruline, kuid teadlased soovivad teha rohkem katseid inimspermatosoididega, et mõista paremini, kuidas elu kosmoses mõjutab meie põhilist bioloogiat.
«Uute plaanide valguses, pikemate kosmoselendude korral ja kosmoseturismi huvi suurenemisel on inimese viljastumise võimalikkuse teema mikrogravitatsiooni tingimustes muutunud veelgi olulisemaks,» kirjutavad teadlased.
Uurimus avaldati ajakirjas Acta Astronautica.