Confido esteetika- ja laserravikliiniku üldarst dr Anett Ehrberg räägib, mis põhjustab liigset higistamist ning kuidas saab seda leevendada.
Mis põhjustab liigset higistamist ja kuidas saab seda leevendada?
Liighigistamine ehk hüperhidroos mõjutab ligikaudu kolme protsenti elanikkonnast, põhjustades olulisi emotsionaalseid ja sotsiaalseid raskusi ning tööalaseid probleeme. Seda esineb võrdselt nii meestel kui ka naistel, kõige sagedamini 20–60 aasta vanuses. «Probleemi süvendab närvisüsteemi üliaktiivsus, mis viib liigse atsetüülkoliini vabanemiseni ja suureneb higi tootmine,» selgitab dr Ehrberg.
«Botuliinisüstid blokeerivad närviimpulsse, takistades atsetüülkoliini vabanemist, see vähendab higistamist. Botuliinisüste kasutatakse sageli siis, kui lokaalsed ravimid ei ole piisavalt tõhusad, kuna botuliinisüstid pakuvad pikaajalist leevendust,» ütleb arst.
Dr Ehrberg sõnab, et enne botuliinisüstide protseduuri tuleks välja selgitada, kas liighigistamise põhjuseks võib olla hoopis mõne haiguse või ravimi kõrvaltoime. Kui ei, siis võib sooritada protseduuri. «Botuliinisüstid võivad tekitada kerget ebamugavust, eriti tundlikel aladel, nagu peopesad ja jalatallad, kus valu leevendamiseks kasutatakse sageli lokaalanesteetikume. Kaenlaalustes süstimine on tavaliselt paremini talutav, tekitades ainult kerget kipitustunnet,» räägib dr Ehrberg.
Pärast protseduuri soovitatakse vältida intensiivset füüsilist koormust ja kuuma keskkonda vähemalt 24 tunni jooksul, et vähendada võimalikku ebamugavust.
Botuliinisüstide mõju kestab tavaliselt kuus kuud kuni aasta, seepärast võib olla vajalik korrata protseduuri üks kuni kaks korda aastas. «Süstimise sagedus sõltub inimesest ja higistamise intensiivsusest. Paljudele patsientidele annab ravi kaks korda aastas püsiva leevenduse,» lisab dr Ehrberg.
Lugu ilmus Confido kuukirjas.