Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Rohkem sinist valgust öösel ja vähem päevavalgust kujutab tervisele suurt ohtu

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Rahvusvaheline teadlaste meeskond hoiatab, et tänapäeva eluviisid, mis häirivad loomulikku valguse ja pimeduse rütmi, võivad tõsiselt mõjutada tervist ja suurendada suremuse riski, kirjutab Science Alert

Flindersi ülikooli uneuurija Sean Caini sõnul põhjustab eredam öine valgus (mis tekib peamiselt sinistest ekraanidest) ja vähene päevavalgus ööpäevarütmide häireid, mis võivad suurendada riski haigestuda diabeeti, rasvumisse, südamehaigustesse ja vaimsetesse häiretesse ning tõsta varajase surma tõenäosust.

Teadlased analüüsisid 88 905 Suurbritannia elaniku andmeid, kes kandsid nädal aega andureid, ning jälgisid nende tervist kaheksa aasta jooksul. Tulemused näitasid, et öösel rohke sinise valgusega kokkupuude tõstis suremuse riski 21–34 protsenti, samas kui rohke päevavalguse saamine vähendas riski 17–34 protsenti.

Kuigi uuring ei tõesta otsest põhjuslikku seost, viitavad tulemused tugevale seosele valgusmustrite ja tervise vahel. See on eriti oluline riskigruppides, näiteks hooldekodudes ja intensiivraviosakondades, kus valguskeskkond võib olla eluliselt tähtis, märgib uuringu juhtautor Daniel Windred.

Lahendus probleemile on lihtne ja taskukohane: saada rohkem päevavalgust ja vähendada valgusega kokkupuudet öösel. «Valguse mõju teadlik reguleerimine võib parandada tervist ja pikendada eluiga,» ütleb Andrew Phillips Flindersi ülikoolist.

Uuring avaldati ajakirjas PNAS.

Tagasi üles