Ta soovitas kolesteroolisisaldust kontrollida paari aasta tagant alates 20. eluaastast. «Eriti oluline on kolesteroolisisaldust regulaarselt kontrollida vähemalt kord aastas riskigruppi kuuluvatel kaasnevate haigustega inimestel, näiteks diabeetikutel või kõrge vererõhuga, südamehaiguste ja metaboolse sündroomiga inimestel,» tõi dr Laasik välja.
D-vitamiin
Palju on räägitud sellest, et Eestis elavatel inimestel on geograafilisest asukohast tingituna normist madalam D-vitamiini tase. Tänu teavitustööle on eestlaste D-vitamiini tase aastatega paranenud. Kui 2017. aasta SYNLABi meditsiinilabori analüüside kokkuvõte näitas, et 71 protsendil meestest oli D-vitamiini näit vereseerumis alla soovitusliku taseme ehk alla 75 nmol/l, siis eelmisel aastal oli D-vitamiini näit alla normi 64 protsendil meestest.
«D-vitamiini puhul on rõhutatud selle olulisust tervete ja tugevate luude ning hammaste arengus, kuid lisaks luukoele on see tarvilik komponent närvikoe talituses. Vitamiin D osaleb vere hüübimises, soodustab immuunsüsteemi normaalset toimimist ning korras tase veres vähendab diabeeti haigestumise riski. Lisaks stimuleerib see tuju ja söögiisu reguleeriva serotoniini sünteesi ajus. D-vitamiini madala taseme korral on madal ka serotoniini tase veres, mis toob kaasa tähelepanu- ning meeleoluhäireid, sealhulgas depressiooni ja kognitiivse võimekuse langust,» tõi SYNLABi laboriarst välja vitamiin D mõju, millest pole piisavalt räägitud.
Jämesoolevähi analüüs
Hoolimata sellest, et 2023. aastal püstitati Eestis soolevähi sõeluuringu osalusmäära rekord ning soolevähi sõeluuringul osales 60,4 protsenti uuringule kutsutud meestest ja naistest, on soolevähk ikkagi vähkidest üks suurimaid surmapõhjustajaid nii naiste kui ka meeste puhul.
Dr Laasiku sõnul on kõige lihtsam, kättesaadavam ja kiirem uuring jämesoolevähi riski kontrollimiseks peitveretest. «Esmase analüüsi, peitveretesti, saab teha kodust lahkumata, kasutades spetsiaalset proovivõtukomplekti. Analüüs aitab avastada seedetrakti verejookse ning seda kasutatakse sõeluuringuna jäme- ja pärasoolevähi varajases diagnostikas,» kirjeldas arst. Ta lisas, et kui jämesoolevähk avastatakse esimeses staadiumis, mil siirdeid veel ei esine, siis on täieliku paranemise tõenäosus 95 protsenti.
«Kutsun kõiki mehi üles seadma n-ö meesmärgi ehk käima vähemalt kord aastas arsti juures, et teostada terviseuuring, pidada tervisealast nõu spetsialistiga, et pikendada tervena elatud aastaid,» pani dr Laasik kõigile meestele südamele.