Queenslandi ülikooli teadlased on loonud oksütotsiini analoogil põhineva ravimpreparaadi, mis võimaldab kroonilist soolevalu ravida ohutult ja ilma süstimist vajamata. Oksütotsiini, tuntud ka kui armuhormoon, keemilist struktuuri muutes saavutati molekul, mis ei lagune seedesüsteemis ja on efektiivne ka suukaudselt, kirjutab New Atlas.
Uus suukaudne ravim kroonilise soolevalu vastu põhineb armuhormoonil
Kroonilise soolevalu, näiteks ärritunud soole sündroomi (IBS) või põletikuliste soolehaiguste (IBD) puhul on tõhus ravi seni keeruline, kuna olemasolevad valuvaigistid, nagu opioidid, põhjustavad sageli kõrvaltoimeid nagu kõhukinnisus ja sõltuvus. Uus meetod pakub sihitud ja turvalist alternatiivi, vähendades süsteemsete kõrvaltoimete riski.
«Valuvaigistite turg on siiani olnud opioidi keskne, kuid meie keskendume spetsiifilistele valuliikidele, nagu soolevalu,» ütles uuringu juhtivautor Markus Muttenthaler. Teadlased muutsid oksütotsiini molekuli osasid, mida seedetrakti ensüümid kiiresti lagundasid, ja saavutasid stabiilsuse, mis võimaldab ravimil jõuda tõhusalt sihtkohta – jämesoolde – ja leevendada valu.
Uurimisrühm loodab nüüd viia ravimikandidaadi kliinilistesse katsetustesse ja laiendada uuringuid teiste seedetrakti häirete, valu, diabeedi ja söömishäirete raviks. «Kui rahastus ei oleks probleem, võiksime kolme aasta jooksul alustada esimese faasi kliiniliste katsetega,» lisas Muttenthaler.
Uuring avaldati ajakirjas Angewandte Chemie.