Ajakirjas Clinical Investigation avaldatud USA teadlaste uuring paljastas üllatava seose Covid-19 infektsiooni ja vähi taandarengu vahel. Avastus võib viia uute vähiravi meetoditeni.
Koroonaviiruse ja vähi taandarengu vahel leiti ootamatu seos
Teadlased avastasid, et koroonat põhjustava SARS-CoV-2 viiruse RNA aktiveerib immuunsüsteemis signaale, mis loovad unikaalseid immuunrakke, mida nimetatakse indutseeritavateks mittekonventsionaalseteks monotsüütideks (I-NCM). Need rakud suudavad rünnata vähirakke ja võivad potentsiaalselt pakkuda ravi vähiliikidele, mis on seni olnud raskesti ravitavad, vahendab Medical Xpress.
I-NCM rakud tekivad, kui viirus aktiveerib tavalisi monotsüüte, muutes need rakkudeks, mis suudavad tungida kasvaja kudedesse.
Need rakud kasutavad unikaalset retseptorit (CCR2), mis võimaldab neil liikuda veresoontest kasvaja piirkonda. Seal kutsuvad need esile keha looduslike «tapjarakkude» aktiveerumise, mis ründavad vähirakke ja aitavad kasvajat kahandada.
Eelkliinilised uuringud näitasid I-NCM rakkude tõhusust melanoomi, kopsuvähi, rinnavähi ja jämesoolevähi vastu.
Teadlased loodavad, et nende töö aitab välja töötada ravimeetodeid, mis võivad päästa elusid ja parandada vähipatsientide väljavaateid.
Kuigi avastused on lootustandvad, vajavad need täiendavat uurimist ja kliinilisi katsetusi, et hinnata ravimeetodi ohutust ja tõhusust.
Uutele teadmistele toetuvad potentsiaalsed meetodid võiksid pakkuda uusi ravivõimalusi patsientidele, kelle vähk ei allu olemasolevatele teraapiatele, sealhulgas immunoteraapiale.
Samuti nähakse potentsiaali kasutada seda lähenemist Canning rindkereinstituudi DREAM-programmis, kus tehakse kahe kopsu siirdamisi patsientidele, kelle vähk on kaugele arenenud.
«Kuigi oleme alles algusjärgus, võib see avastus muuta vähiravi tulevikku,» ütles uuringu vanemautor Ankit Bharat.