/nginx/o/2024/11/26/16507600t1h72bd.jpg)
Ümberringi vaadates jääb justkui tunne, et e-sigarettide tarvitamine on viimaste aastate jooksul tõusnud – tihti näeme veipivaid inimesi bussiootepaviljonides, kaubanduskeskuses või autoroolis. Inimeste arvamused ja teadlikkus e-sigarettide suitsetamise kahjulikkusest on varieeruvad. Samuti on murettekitav noorte huvi uute nikotiinitoodete vastu. Niisiis avame seekordses Tervisekassa taskuhäälingu episoodis e-sigarettide suitsetamisega seotud arusaamu ja müüte.
Sel korral on meil saates külas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste osakonna vanemspetsialist Tiina Kuusik. Tema kõrval aitab e-sigarettide tarvitamise ja sõltuvusega seotud teemasid avada superviseeritav pereterapeut ja Tallinna reaalkooli koolipsühholoog Olle Selliov. Koos arutleme e-sigarettidega kaasnevaid mõjusid ja tagajärgesid nii noore vaimsele kui füüsilisele tervisele.
Üheskoos soovime tuua selgust e-sigarettidega seotud väärarusaamade kohta. Mõtestame, kas e-sigarettide leviku põhjuseks võib olla müüt vähesest tervisekahjust ja ekslikust arusaamast, et tegu on vaid «veeauru» sissehingamisega. Heidame valgust sellele, mis tegelikult elektroonilistes sigarettides ja nende aerosoolis peitub ning kuidas veipimine meie füüsilist ja vaimset tervist mõjutab. Samuti saame selgeks, et e-sigaret ei ole üks suitsetamisest loobumise viisidest.
Arutleme ka selle üle, kuidas toetada noori, et ennetada veipimise harjumuse kujunemist – seda nii lapsevanema kui kooli vaatenurgast. Samuti käsitleme sõltuvuse tekkemehhanisme ja taustategureid ning jagame teavet selle kohta, kuidas ja kust abi leida.
Saadet juhib Epp Kõuhkna Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.