Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Tervisekassa hakkab 2025. aastast rahastama kauaoodatud vähiravimit

Copy
Rindade kontroll.
Rindade kontroll. Foto: Shutterstock

Alates 2025. aasta 1. jaanuarist hakkab tervisekassa rahastama ravimit trastuzumabderukstekaan (Enhertu), pakkudes Eesti patsientidele uuenduslikku ja elutähtsat võimalust rinnavähi raviks.

Ravimit kasutatakse täiskasvanud patsientide raviks, kellel on diagnoositud kaugelearenenud või metastaatiline HER2-positiivne rinnavähk ja kes on eelnevalt saanud vähemalt ühe HER2-vastase ravikuuri. Trastuzumabderukstekaan võimaldab võrreldes hetkel rahastatava alternatiivse ravimiga haiguse progressiooni edasi lükata ligi kahe aasta võrra, tagades patsientidele parema elukvaliteedi.

«Trastuzumabderukstekaani rahastamise otsus on kaugelearenenud rinnavähiga patsientidele pikisilmi oodatud rõõmusõnum ning sai teoks tänu tervisekassa, ravimitootja ning onkoloogide konstruktiivse ja suure ühise pingutuse tulemusena,» nentis Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloog dr Tõnis Metsaots.

Metsaots kinnitab, et ravimi kliinilised uuringud on näidanud väga häid tulemusi, võimaldades patsientidele varasema standardiga võrreldes oluliselt pikemat haiguse kontrolli, pikemat üldist elulemust ja paremat elukvaliteeti.

«Tegemist on uuemat tüüpi ravimiga ehk antikeha-keemiaravi konjugaadiga, mille puhul sihitakse keemiaraviga täpselt vähirakke, võimaldades kõrgemat ravimidoosi kasvajakoes ja säästes samal ajal terveid rakke. Agressiivse rinnavähi ravi on Eestis astunud hoogsa sammu edasi,» selgitas dr Metsaots ravimi kasutegureid.

Kui valitsus on kinnitanud tervishoiuteenuste loetelu täiendamiseks vajaliku määruse, saavad alates 2025. aastast ravimit kõigi eelduste kohaselt ligi 30 patsienti, kelle jaoks võib see otsus tähendada olulist elukvaliteedi paranemist,» kinnitas tervisekassa partnersuhtluse osakonna juht Marko Tähnas.

Tervisekassa järgnevate aastate investeering uue ravimi hüvitamiseks ulatub miljonitesse. Trastuzumabderukstekaani rahastamine aitab vähendada Eesti ja teiste riikide vahelist vähiravi kättesaadavuse lõhet, pakkudes elulise tähtsusega ravivõimalusi patsientidele, kes vajavad keerulistes olukordades uuenduslikke lahendusi.

Märksõnad

Tagasi üles