Inimesed, kellel on ajukahjustus – näiteks insuldi või autoõnnetuse tagajärjel – võivad olla selliste petuskeemide suhtes eriti haavatavad. Uuringud näitavad, et neil on sageli raskem petuskeeme ära tunda ja hoiatusmärke märgata. Samas näitavad teadustööd, et kui ajukahjustusega inimesed jagavad oma kogemusi pettuse ohvriks langemisest, aitab see suurendada teadlikkust, vähendada stigmat ja ennetada tulevasi juhtumeid.
Kes on haavatavamad?
Kuigi igaüks võib sattuda pettuse ohvriks, on teatud grupid suuremas ohus, näiteks puuetega inimesed, sealhulgas ajukahjustusega inimesed. Austraalia ja Uus-Meremaa kliinikutega koostöös tehtud uurimuses selgus, et 53 protsenti vastanutest oli töötanud kliendiga, kes oli langenud küberpettuse ohvriks – enamasti romantilise pettuse.
Kuidas romantilised petuskeemid toimivad?
Romantilised petuskeemid hõlmavad võltsi suhte loomist, mille eesmärk on ohvrit ära kasutada, sageli raha saamiseks. Kelmid kasutavad kohtinguplatvorme, sotsiaalmeediat, mänguportaale ja isegi veebipoode. Usalduse võitmiseks kasutavad nad armastusavaldusi, manipuleerimist ja pikaajalist emotsionaalset sidumist. Nad loovad võltsidentiteete, jagavad valeinfot ja räägivad lugusid, mis muudavad nad usaldusväärseks.
Miks on ajukahjustusega inimesed suuremas ohus?
Ajukahjustus võib mõjutada kognitiivseid võimeid, emotsioone, käitumist ja otsustusvõimet. See raskendab keerulise teabe töötlemist ja hoiatusmärkide märkamist. Samuti võivad üksindus ja inimlikud vajadused muuta kelmi tähelepanu ja kiituse eriti atraktiivseks. Ajukahjustusega inimesed võivad kogeda ka niinimetatud eessagara paradoksi, mil nad teavad, mida teha, kuid ei suuda seda ellu viia.
Häbi ja tagajärjed