Saada vihje

ChatGPT empaatiavõime on trikk – kuidas see inimese õnge võtab? (2)

Copy
Robot ja inimene.
Robot ja inimene. Foto: Shutterstock

Antropomorfism tähendab inimomaduste omistamist mitteinimlikele olenditele, nagu loomadele või masinatele. Vestlusrobotid, nagu ChatGPT, Gemini ja Copilot, julgustavad seda, kasutades inimkeelt, et meiega suhelda. Nad mitte ainult ei kasuta tuttavaid sõnu ja väljendeid, vaid matkivad ka inimliku suhtlemise mustreid, suutes pidada kontekstuaalseid ja sidusaid vestlusi ning isegi väljendada emotsioone, nagu huumorit ja empaatiat, vahendab The Conversation. 

Selline keelekasutus muudab nende kasutamise loomulikuks ja ligipääsetavaks, olgu tegemist klienditeeninduse, hariduse või meelelahutusega. Seni peeti keelt ainulaadseks inimeste võimeks, kuid generatiivse tehisintellekti areng, mis neid vestlusroboteid toetab, sunnib seda seisukohta ümber hindama.

Üks inimese keele eristavaid jooni on subjektiivsus – emotsioonide ja arvamuste väljendamine ning kontekstuaalsete või kultuuriliste elementide kasutamine. Näiteks subjektiivsust väljendab esimeses isikus asesõnade («mina» ja «meie») kasutamine, mis võimaldab väljendada isiklikke mõtteid ja kogemusi. Teises isikus («sina») kõne kasutamine loob aga suhtluses sideme osalejate vahel.

Vestlusrobotid, kuigi ise mitte teadlikud, matkivad empaatiat, esitades end kui abistajad ja kasutades keelt, mis kaasab kasutajat isiklikul tasandil. Näiteks lausungid nagu «Suurepärane küsimus!» või «Sinu asjade korrastamine võib olla keeruline» loovad illusiooni empaatiast ja jagatud kogemusest.

Kuigi selline suhtlus on kasulik ja praktiline, võib see pikemas perspektiivis mõjutada meie arusaama autentsetest inimsuhetest. Kiirete ja konfliktivabade suhtlustega harjumine võib vähendada meie kannatlikkust ja võimet lahendada reaalses elus tekkivaid arusaamatusi. Samuti tõstatab tehislik empaatia eetilisi ja filosoofilisi küsimusi, nagu teadvuse ja simulatsiooni väärtus.

Seega on oluline mõista, et need tehnoloogiad, kuigi tõhusad, on piiratud ning nende kasutamisel tuleb arvestada nii isiklike kui ka ühiskondlike mõjudega.

Tagasi üles