Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Uus ravimeetod pani halvatu kõndima

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Šveitsi riikliku tehnoloogiainstituudi ja Lausanne'i ülikoolihaigla teadlased on teinud läbimurde seljaaju vigastuste ravis. Rakendades sügavat ajustimulatsiooni ebatavalises ajupiirkonnas – hüpotalamuses –, parandas meeskond kahe seljaaju vigastusega inimese alajäsemete liikumisvõimet, suurendades oluliselt nende iseseisvust.

Üks osaleja, Wolfgang Jäger, kes on olnud ratastoolis alates 2006. aasta suusaõnnetusest, kirjeldas, kuidas ajustimulatsioon aitas taastada tema liikuvust ja iseseisvust. Näiteks puhkusel suutis ta stimulatsiooni abil astuda mõned sammud mere poole ja tagasi. Lisaks muutusid hõlpsamaks ka igapäevased ülesanded, näiteks köögikappidest asjade kättesaamine, vahendab Medical Xpress.

Sügav ajustimulatsioon on neurokirurgiline meetod, mida on traditsiooniliselt kasutatud liikumishäirete, nagu Parkinsoni tõve, raviks. Lateraalse hüpotalamuse stimuleerimine osalise halvatuse raviks on aga uudne lähenemine. Uuring näitas, et stimulatsioon parandab kohe kõndimisvõimet rehabilitatsiooni ajal ja aitab kaasa pikaajalisele neuroloogilisele paranemisele – mõju kestab ka pärast stimulatsiooni lõpetamist. See viitab sellele, et ravi soodustab säilinud närvikiudude ümberkorraldust.

Tagasi üles