Austraalia valitsus plaanib keelata alla 16-aastastele sotsiaalmeedia kasutamise. «Austraalia seaduse probleem seisneb selles, et must-valgeks on tehtud olukord, mis on tegelikult keeruline,» ütleb sotsioloog Katrin Tiidenberg, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia- ja kunstide instituudi (BFM) osaluskultuuri professor.
Tiidenbergi sõnul on noorte sotsiaalmeedia kasutust uurivad Austraalia teadlased kirjutanud palehigis seaduse vastu rääkivaid avalikke kirju. «Austraalia valitsus on läinud risti vastu oma erialateadlaste soovitustele, surunud seaduse läbi hästi kiiresti ja see ei ole absoluutselt teaduspõhine,» nendib ta.
Tiidenbergi hinnangul on tegu odava populaarsuse püüdmisega. «Ärevus laste ja noorte digiseadmete ja sotsiaalmeedia kasutamise ümber on lihtne koht, kust lõigata populistlikku kasu. Seal on võimalik jätta muljet, et lõpuks ometi ilmus poliitik, kes saab vanemate või õpetajate murest aru ja julgeb midagi teha.»
Tiidenberg nendib aga, et uuringud ei toeta väidet, et sotsiaalmeedia on kellegi vaimsele tervisele ülekaalukalt kahjulik, kaasa arvatud laste ja noorte omale. On teatud inimesi, kes on kahjulikele mõjudele haavatavamad, ning neil, kel on juba vaimse tervise probleemid, võivad kergemini välja areneda problemaatilised sotsiaalmeedia kasutamise viisid, kuid enamiku inimeste vaimset tervist mõjutab sotsiaalmeedia kasutamine kordades vähem kui unepuudus, vilets toitumine, vähene liikumine, üksildus, halvad suhted lähedastega jne. Lisaks on hulganisti uuringuid leidnud, et sotsiaalmeedia kasutamisega kaasneb ka märkimisväärne kasu.
«Mis jääb täiesti pimedasse kogu selles arutelus, on see, et sotsiaalmeedia kasutusel on täiesti selged vaimset tervist toetavad hüved. Mitte üksnes ei paku see osalust ja kuuluvustunnet, vaid paljudele lastele ja noortele ka toetust, peaaegu nagu toetusgrupp.»