Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Katsed hiirtega näitasid, et uus geeniteraapia võitleb vähiga väga edukalt

Copy
Vähirakud. Pilt on illustreeriv.
Vähirakud. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock AI Generator / Shutterstock

USA teadlased on loonud uue vähiteraapia meetodi, mis kasutab CRISPR-geeni redigeerimist, mida saab aktiveerida kaugjuhtimisega kindlas kehaosas ultraheli abil. Meetod osutus hiirte kasvajate ravis väga tõhusaks, pakkudes uusi võimalusi sihtotstarbeliseks vähi raviks, edastab New Atlas

CRISPR on geneetilise redigeerimise tööriist, mis kasutab ensüümi Cas9 geenide muutmiseks. Siiski võib see olla ebatäpne ja põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid. Uus meetod aktiveerib CRISPRi ainult soovitud kehaosas ultrahelipulsside abil, mis tekitavad soojust ja panevad rakud Cas9 tootma. Pärast kindlat aega lülitub süsteem ise välja, muutes protsessi kontrollitavaks.

Ravi testiti hiirtel, kus CRISPR suunati telomeeridele, mis aitas vähirakke hävitada ja käivitas immuunvastuse. Kombineeritult spetsiaalsete CAR-T-rakkudega, mis olid häälestatud ründama vähirakkudes leiduvaid valke, saavutasid teadlased märkimisväärseid tulemusi – kõik ravitud hiired paranesid, samas kui ainult CAR-T-ravi saanud hiirtest jäi ellu vaid 40 protsenti.

Märksõnad

Tagasi üles