«Probleeme ei pruugi saada alati lahendada, kuid see, kuidas me probleemidest mõtleme, neid tajume ja käsitleme, võib ise olla võti muutuste loomisele,» rääkis Verge juht ja ja kliiniline psühholoog Airiin Demir, kelle sõnul aitab probleemidele otsa vaadata, parimat lahendust valida ja seeläbi vaimset tasakaalu hoida nelja tooli meetod. «Toolide metafoor aitab näha, et probleemide mõtestamiseks on mitu teed. Lähenemisi saab teadlikult valida ja muuta, justkui istudes ühelt toolilt teisele.»
1. Aktiivne probleemi lahendamine
Esimene ja tuntuim viis probleemide lahendamiseks – tool, millel istume tõenäoliselt kõik päevas mitu korda, on probleeme aktiivselt lahendada. Airiin selgitab, et siinpuhul on kõige olulisem esmalt probleem selgelt defineerida – mis on probleem, kelle probleem see on ning mis on faktid. «Tihti unustatakse ära faktid või need on väga erinevad reaalsusest ning tegelik olukord aetakse segamini arvamusega,» märgib ta.
Demir toob näite ootamatust autorikkest. «Oletame, et jään autoga maanteele ja vajan abi. Juhtumisi sõidab mööda sõber, kes näeb, kuid ignoreerib olukorda. Olen pettunud ja isegi meeleheitel. Järgmisel päeval saan teada, et tagaistmel oli kriitilises seisundis väike laps ja sõber sõitis haiglasse. Tal ei olnud võimalust ega aega peatuda,» kirjeldas Demir ja selgitas, et uue teadmise valguses muutuvad faktid, mispärast muutub ka probleemi lahendamise viis.
Pärast probleemi defineerimist ja faktide väljaselgitamist järgnevad probleemilahendamisel lahenduste pakkumine, sobiva lahenduse valimine ja lahenduse elluviimine. Airiin rõhutab, et oluline on protsessi jooksul hinnata, kas valitud lahendus töötab, ning vajadusel teha muudatusi.