Riigikogus täna toimunud konverentsil «Miks inimesed jõulude ajal heaks hakkavad?» arutleti, milline on annetamise mõju ja valmidus Eestis.
Raske haiguse seljatanud Annabel: heategevus algab seal, kus kaastunne muutub tegudeks (1)
Konverentsi avas Annabel Sepp, kes sai seitsmeaastaselt tänu annetajatele kallist ravi, mis ravis ta terveks väga raskest haigusest – neuroblastoomist. Praegu on neiu 14-aastane ja elab täiel rinnal tänu headele annetajatele.
Annabel rääkis kurnavast võitlusest vähiga. Ta kirjeldas väikese lapse hirmu raviks kasutatud masina ees, mille signaalkellad hakkasid öösel helisema, tähistades, et arstid tulevad süsti tegema. Teine masin, milles tuli viibida kuni kaks tundi, kurnas lapse täielikult. Arstid viskasid nalja, et enne seadmesse sisenemist süstiti lapsele ainet, mis paneb ta helendama. «Kui ma tulin välja, olin väga väsinud. Arvasin, et ma tõepoolest helendan,» meenutas Annabel. «Mul oli kergem, sest isa istus need kaks tundi kõrval ja luges mulle raamatut. Kui pere tuli haigla kohvikusse, olin väga õnnelik.»
Keemiaravi tagajärjel langesid peast juuksed, süda läks pahaks ning Annabeli isa ajas tütre toetamiseks maha ka oma juuksed.
«Kui oli operatsioon ja suur-suur haav, siis kõige raskemalt mõjus, kui olin suurte inimestega ühes suures toas, kuhu toit pandi kahe ukse vahele, ja vanemaid sinna ei lubatud,» meenutas Annabel.
Annabel oli Eestis esimese kahe inimese seas, kes said immuunravi.
«Inimesed, kes immuunravi ei saanud, ei pruukinud oma haigust üle elada,» tõdes Annabel.
Praegu peab Annabel leppima kahe seljaoperatsiooniga aastas. «Igal korral on see aina raskem. Kui lähen operatsioonituppa, tuleb pisar silma, kuid ema on kõrval,» lausus Annabel.
Vähiravifondi abil koguti Annabeli ravi toetamiseks 172 000 eurot. Korjandus sai alguse juba varem, kuid suurem osa annetustest tuli pärast Annabeli haiguse kajastamist ERRi saates «Pealtnägija».
«Jagan postitusi oma igapäevaelust Instagramis, et viia edasi sõnumit: see on võimalik. Heategevus algab seal, kus kaastunne muutub tegudeks,» lisas Annabel.
Konverentsil võtsid sõna Annabel Sepp, Toivo Tänavsuu vähiravifondist Kingitud Elu, Inna Kramer Tallinna Lastehaigla Toetusfondist, Siiri Ottender-Paasma Tartu Ülikooli Lastefondist, Urmo Kübar Praxisest, suhtekorraldaja Janek Mäggi. Paneeldiskussioonis osalesid Meelis Kubits, Keili Sükijainen ning Janek Mäggi.
Päeva modereeris riigikogu liige ja vähiravifondi Kingitud Elu endine tegevjuht Katrin Kuusemäe, kes oli ühtlasi ka konverentsi ellukutsuja.
Vaata konverentsi järele siit.