Riigikogus täna toimunud konverentsil «Miks inimesed jõulude ajal heaks hakkavad?» sõnas SA Tallinna Lastehaigla Toetusfond juhataja Inna Kramer, et toetusfondi eesmärk on anda lastele võimalus saada Tallinna lastehaiglas maailmatasemel ravi.
Inna Kramer: laste heaks tehtud annetused on panus tulevikku
«Kui me räägime lastest, ei saa me minna mööda faktist, et lapsed on meie elanikkonnast 25 protsenti, tulevikust aga 100 protsenti,» sõnas Kramer. «Laste heaks tehtud annetused on panus tulevikku. Oleme toetusfondiga püüelnud oma 32-aastase eksistentsi ajal selle poole, et me suudaksime Tallinna lastehaiglas pakkuda lastele parimat meditsiiniabi, mis sel ajahetkel võimalik. Oleme alates fondi loomisest 1993. aastal panustanud laste tervisesse 40 miljonit eurot. Möödunud aastal tegi meile annetusi 145 ettevõtet-organisatsiooni ja üle 11 100 eraisiku. Meie annetajate hulgas on naisi 67 protsenti ja mehi 33 protsenti.»
Kramer märkis, et aja jooksul on annetuste kasutamine muutunud. «Täna me kasutame toetusi meditsiiniaparatuuri ja ravimite muretsemiseks. Aparaadi hinnas, kas ta on mõeldud lastele või täiskasvanutele – seal vahet pole. Aitame kaasa ka personalikoolitustele. Oleme panustanud palju sellesse, et haigla oleks lapsesõbralikum, et seal oleks lapsel parem olla. Näiteks traumapunkti renoveerimisel tegime palju selleks, et seal oleks lastel lõbusam. Seal on interaktiivne akvaarium ning piltidega piletisüsteem. Kümmekond aastat oleme korraldanud ülekaaluliste laste terviselaagreid. Oleme abiks olnud kõnniroboti soetamisel ja ka käerobot on meil olemas. Eriti õnnelikud oleme aga emapiimapanga loomise üle.»
SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond juhatuse liige Siiri Ottender-Paasma rääkis, et lastefond tegeleb väga paljude asjadega, aga tänaseks on nende fookuseks saanud just harvikravimite hüvitamine – see on Eesti meditsiinisüsteemi kõige suurem kitsaskoht. «Meie oluline koostööpartner on TÜ Kliinikumi Harvikhaiguste Keskus,» märkis Paasma.
«Meie haiglad on juba üsna hästi varustatud aparatuuriga. Seadmete puhul toetame selliseid seadmeid, kus patsientide hulk on tõesti väike. Näiteks tüvirakkude eraldamise seade. Haigekassa neid ei osta, sest see pole kulutõhus, aga meile loeb iga laps. Inimestest muidugi on veel väga suur puudus. Anname ka välja stipendiume, et juurde tuleks lastega tegelevaid terapeute ja füsioterapeute,» kõneles Paasma.
«Suur asi, mida me veel teeme, on vastsündinute skriiningprojektid, mis võimaldab lastele ravi hakata andma juba sünnihetkel. Selle aasta algusest tehakse kõigile vastsündinutele skriiningut haigekassa raha eest, aga meie tõmbasime projekti käima,» lisas Paasma.
2024. aasta oktoobri seisuga on Lastefond maksnud välja ligi 2,7 miljonit eurot – mitte keegi pole fondi poole pöördujaist jäänud abita.
Konverentsil võtsid sõna Annabel Sepp, Toivo Tänavsuu vähiravifondist Kingitud Elu, Inna Kramer Tallinna Lastehaigla Toetusfondist, Siiri Ottender-Paasma Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondist, Urmo Kübar Praxisest, suhtekorraldaja Janek Mäggi. Paneeldiskussioonis osalesid Meelis Kubits, Keili Sükijainen ning Janek Mäggi.