Proove koguti Ameerika Ühendriikides, Texase ja Mississippi vetes elavalt 89 pudelnina-delfiinilt. Ravimijääke tuvastati 30 delfiini proovist. Analüüsides leiti lisaks fentanüülile ka valuvaigistitena kasutatavaid ravimeid karisoprodooli ja meprobamaati. Tulemused tõid kõnekalt esile ravimireostuse leviku nende alade veekeskkondades.
Fentanüüli mõju mereelustikule
Fentanüül, opioid, mis on 100 korda tugevam kui morfiin, ei ole loomadele ohutu. Kuigi vaid aine puudutamine ei ole ohtlik, võib kontrollimata keskkonnas, näiteks Mehhiko lahes, selle olemasolu olla surmav. Artiklis rõhutatakse, et delfiinid on tõhusad bioindikaatorid, kes peegeldavad ökosüsteemi tervislikku seisundit. Seega viitab fentanüüli avastamine delfiinide rasvkoes võimalikule mõjule ka teiste mereorganismide puhul.
Analüüs näitas, et fentanüül esines proovides märkimisväärselt sagedamini kui karisoprodool ja meprobamaat. Uuringus osalenud delfiinide proovidest 63 protsenti olid isastelt ja 37 protsenti emastelt. Veelgi muret tekitavam oli, et teadlased leidsid ravimeid ka 2013. aastal kogutud Mississippi lahe proovidest. See näitab, et probleem on kestnud vähemalt kümme aastat.
Ravimireostus: pikaajaline probleem
Teadlased rõhutasid, et 40 protsenti kõikidest avastatud ravimiainetest pärinesid vanematest, ajaloolistest proovidest. See viitab, et ravimijäägid võivad olla mereökosüsteemidesse kogunenud juba aastakümneid, ilma et probleemile oleks varem tähelepanu pööratud. Autorid soovitavad ajalooliste vee- ja koenäidiste ulatuslikku analüüsi erinevate mereorganismide puhul, et paremini mõista probleemi kestust ja ulatust.
Inimeste ravimid ja uimastid mereelustikus: ülemaailmne probleem
Delfiinid pole ainsad mereelanikud, kes satuvad inimeste poolt tarvitatavate ravimi- ja uimastijääkide ohvriks. 2024. aasta suvel avastati Rio de Janeiro rannikul haide organismidest kokaiinijääke.
Need avastused viitavad, et inimese poolt tarbitud ja keskkonda sattunud ravimite ja uimastite jäljed mõjutavad mitmesuguseid mereloomi, kes pole nende ainetega kokkupuutumiseks kuidagi valmis.
Tõsine hoiatus
Ravimireostuse avastamine delfiinide kehades on selge hoiatussignaal. Inimeste ravimijäägid mõjutavad üha enam meid ümbritsevat keskkonda, ka mereelustikku, sealhulgas delfiine, kes on mereökosüsteemide võtmeorganismid.
Kui ravimijääkide mõju laiemale ökosüsteemile ei uurita, seda ei teadvustata ja sellele ei reageerita, muutuvad sellised avastused tõenäoliselt veelgi sagedamaks ja elukeskkonnale kahjulikumaks.