Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Olulist vähi tekkimise põhjust saab lihtsalt vältida

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Euroopa Liit on seadnud eesmärgiks vaktsiinvälditavate vähivormide elimineerimise, keskendudes laiemalt ennetusele ja vaktsineerimiskatvuse suurendamisele. Eestis on iga 26. vähijuhtum nii naistel kui meestel seotud inimese papilloomiviirusega (HPV), mis on vaktsiinidega ennetatav. HPV on peamine emakakaelavähi tekitaja, kuid põhjustab ka muid vähivorme, sealhulgas suu-, kaela-, neelu- ja anaalvähki, mis ohustavad ka mehi.

Euroopa Nõukogu sel aastal vastu võetud soovitus seab ambitsioonika eesmärgi: 2030. aastaks peaks vähemalt 90 protsenti ELi sihtrühma kuuluvatest tüdrukutest kuni 15. eluaastani olema HPV vastu vaktsineeritud ning ka poiste vaktsineerimismäärad peaksid märkimisväärselt paranema.

Soovitus on oluline osa Euroopa vähitõrje kavast, et parandada inimeste papilloomiviiruse (HPV) ja B-hepatiidi viiruse (HBV) vastaste vaktsiinide kasutuselevõttu ja seiret, kuna need viirused on teadaolevalt erinevate vähivormide põhjustajad.

HPV põhjustab emakakaelavähki ning mitmeid teisi vähkkasvajaid, nagu näiteks suuneeluvähk, anaalvähk nii naistel kui ka meestel. B-hepatiidi viirus on seotud omakorda maksavähi tekkeriskiga. Tegemist on aga vaktsiiniga välditavate vähkidega, mida saab ennetada.

Belgia asepeaminister ning tervise- ja sotsiaalminister Frank Vandenbroucke sõnas Euroopa Nõukogu soovituse järgselt, et suur osa vähijuhtudest on tänaseks ennetatavad: «Võtmetähtsusega on ennetuses mitte ainult alkoholi, tubaka ja toitumise aspektid, vaid ka viirusevastased vaktsiinid.» Vandenbroucke lisas, et soovitus annab liikmesriikidele raamistiku vaktsineerimiskatvuse suurendamiseks, teadlikkuse tõstmiseks ning valeinfo vastu võitlemiseks.

Seatud eesmärkide saavutamiseks kutsutakse liikmesriike tagama, et HPV ja HBV vastane vaktsineerimine oleksid tasuta ja kergesti kättesaadavad. Samuti rõhutatakse lapsevanemate ja noorte parema teavitamise olulisust vaktsineerimisest, valeinfo vastu võitlemist ning vaktsiinidega ennetatavate vähivormide vastase vaktsineerimise integreerimist riiklikesse vähitõrjeplaanidesse.

Ühisalgatusel PartnERship to Contrast HPV (PERCH) on oluline roll tõhusa koostöö ellu viimisel kogu ELi tasandil. PERCHi eesmärk on koordineerida riiklikke jõupingutusi vastavalt Euroopa vähitõrje tegevuskava eesmärkidele, arvestades iga liikmesriigi eripära, sealhulgas vähikoormust ja vaktsineerimise olukorda.

Uued terviseriskid: HPVst põhjustatud anaalvähk

Tänavu sügisel toimunud Eesti kolposkoopia ühingu seminaril tõi dr Aleksandra Šavrova esile, et Eestis on anaalvähi esinemissagedus tõusuteel nii meeste kui naiste seas, kusjuures 90 protsenti juhtudest on põhjustatud HPVst. Eksperdid soovitavad vanuses 45 ja vanematele kõrge riskiga patsientidele regulaarseid skriininguid. Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliiniku juhataja Piret Veerus märkis, et Eestis tuvastatakse keskmiselt 23 anaalvähi juhtumit aastas.

Anaalvähi esinemissageduse tõusu seostatakse lisaks HPV levikule ka HIV-positiivsete inimeste arvu kasvuga ning suurema arvu seksuaalpartneritega elu jooksul. Arstide sõnul peegeldab tänapäeva elustiil selliste vähivormide kasvutrende. «HPV on kõige sagedamini seksuaalsel teel leviv viirus tänapäeval, mis suurendab oluliselt erinevate vähivormide riski,» lisas seminaril osalenud dr Vesna Kesic, endine Euroopa günekoloogilise onkoloogia ühingu juht.

HPVst põhjustatud vähid Eestis

Euroopa ja WHO antud suunised aitavad liikmesriikidel välja töötada tõhusamaid strateegiaid vähiennetuses. Eesti vähiregistri andmetel on iga 26. vähkkasvaja Eestis põhjustatud nakatumisest viirusega HPV. Nakatumist saab vältida vaktsineerimisega ning vähi väljakujunemist ennetada õigeaegse avastamisega sõeluuringus.

Algatust on toetanud ka mitmed ELi erialaorganisatsioonid, sealhulgas Euroopa vähivõrgustik ja Euroopa meditsiinilise onkoloogia ühing, mis kutsuvad üles liikmesriikides seda algatust aktiivselt ellu viima.

Märksõnad

Tagasi üles