USA riikliku terviseinstituudi (NIH) teadlased tegid olulise läbimurde, tänu millele saadakse nüüd paremini aru, kuidas «halb» kolesterool ehk madala tihedusega lipoproteiinide kolesterool (LDL-C) koguneb organismi. Teadustöö esimeseks autoriks on Eestist pärit Mart Reimund, kes on järeldoktorantuuris Washingtonis asuvas NIH laboris.
Teadlased paljastasid «halva» kolesterooli saladuse (1)
Tallinna Tehnikaülikoolis 2019. aastal doktoritöö kaitsnud Reimund jätkas Ameerikas lipoproteiinide metabolismi uuringutega, millega alustas Eestis.
Uurijad suutsid esimest korda näidata, kuidas madala tihedusega lipoproteiinide (LDL) peamine struktuurvalk seondub oma retseptoriga (LDLR), mis algatab lipoproteiinide eemaldamise verest, ja mis juhtub, kui see protsess häirub, vahendab Medical Xpress.
Avastus, mis avaldati ajakirjas Nature, süvendab arusaamist sellest, kuidas LDL soodustab südamehaiguste teket – need on maailmas juhtiv surmapõhjus – ning võib viia personaalsemate ja tõhusamate LDLi alandavate ravimeetodite väljatöötamiseni.
«LDL on üks peamisi südame-veresoonkonnahaiguste põhjustajaid, mis tapab ühe inimese iga 33 sekundi järel. Kui tahad mõista oma vaenlast, pead teadma, kuidas ta välja näeb,» ütles uuringu kaasautor dr Alan Remaley, kes juhib NIH rahvuslikku südame-, kopsude- ja vereinstituudi laborit.
Varem ei olnud teadlastel võimalik visualiseerida LDLi struktuuri ega seda, mis juhtub, kui see seondub LDLR-iga. Tavaliselt algab LDLi eemaldamine verest pärast selle seondumist retseptoriga. Kuid geneetilised mutatsioonid võivad seda protsessi häirida, põhjustades LDLi kuhjumist veres ja arterite ummistumist naastudega, mis viib ateroskleroosi ja südamehaigusteni.
Uues uuringus kasutasid teadlased kõrgtehnoloogilisi meetodeid, sealhulgas krio-elektronmikroskoopiat, et saada täpsem ülevaade LDLi ja LDLRi koostoimest. Lisaks kasutasid nad tehisintellekti toel töötavat tarkvara, et modelleerida LDLi struktuuri ja kaardistada teadaolevaid geneetilisi mutatsioone, mis põhjustavad LDLi taseme tõusu.