/nginx/o/2024/12/12/16540002t1h6178.jpg)
Dexcom ONE+ glükoosisensor aitab 2. tüüpi diabeeti paremini kontrolli all hoida ning ennetada ohtlikke veresuhkru kõikumisi.
2. tüüpi diabeet on krooniline haigus, mida diagnoositakse aasta-aastalt aina rohkem.
Hinnanguliselt elab Eestis selle haigusega üle 80 000 inimese. Ehkki 2. tüüpi diabeedi avaldumises on oma roll ka geneetikal, on see paljuski n-ö elustiilihaigus. Haigust soodustavateks teguriteks on ülekaal, vähene liikumine ja pikaajaline stress.
2. tüüpi diabeedi ravis on olulisel kohal just eluviisi muutmine: tervislike toitumisharjumuste kujundamine, vajadusel ülekaalu vähendamine, füüsiline aktiivsus, unehügieen, suitsetamisest ja liigsest alkoholitarvitamisest loobumine. Tervislikumad valikud aitavad mõjutada veresuhkru taset, hoida haigust kontrolli all ja ennetada tüsistuste tekkimist.
Pahatihti ravitakse 2. tüüpi diabeeti tunde järgi
Eesti Diabeediliidu juhatuse liige ja endokrinoloog Marju Past tõdeb, et ehkki meil leidub 2. tüüpi diabeeti põdevaid patsiente, kes suudavad tervisliku elustiili ja ravimitega oma glükoositaset stabiilsena hoida, kulgeb paljudel haigus siiski keerulisemalt.
“2. tüüpi diabeet võib olla väga sarnane 1. tüüpi diabeediga: igapäevaselt tuleb glükoositase mõõta ja vastavalt tulemustele lühitoimelisi insuliinisüste teha. Praegu on aga 2. tüüpi diabeetikute ravi tihtipeale väga ebastabiilne, kuna mõõtmisi tehakse testriba abil ja insuliinikoguseid valitakse sageli tunnetuse põhjal,” ütleb Past.
Ta selgitab, et 2. tüüpi diabeeti põdeva patsiendi keha võib olla võimeline insuliini tootma, kuid rakud ei suuda seda tõhusalt ära kasutada. See tähendab, et veresuhkru tase organismis võib minna ohtlikult kõrgeks. Glükoositaseme tasakaalusamiseks kasutavad osad patsiendid insuliini. Liiga suures koguses insuliin aga võib veresuhkru viia omakorda ohtlikult madalaks.
Pidevalt normist kõrgem või madalam glükoositase võib põhjustada südame-, veresoonte-, silmade-, neerude- ja närvisüsteemikahjustusi. Selleks, et glükoositaset stabiilsemana hoida ning ennetada ohtlikult kõrgeid ja madalaid näitusid, ongi oluline oma veresuhkru regulaarne jälgimine.
Pidev ülevaade glükoositasemest sensortehnoloogiaga
Selleks, et diabeetikud saaksid paremini aru, kuidas erinevad tegurid nende glükoositaset mõjutavad, on heaks abimeheks pideva glükoosimonitooringu süsteemid ehk teisisõnu sensortehnoloogia. Käsivarrele või kõhule paigaldatud sensor mõõdab glükoositaset iga viie minuti tagant ja sensori kasutaja ei pea enam kannatama valusaid sõrmeotsatorkeid.*
Past märgib, et patsiendid kes sensorit kasutavad, on monitoorimise võimalusega väga rahul. „Seni on 2. tüüpi diabeeti põdevate patsientidel ilma Tervisekassa soodustuseta on olnud sensorit täishinnaga üsna kulukas osta. Eriti arvestades, et 2. tüüpi diabeetikutel on tihtipeale ka teisi haigusi, mis vajavad ravimeid – see on kokku suur kulu," räägib Past.
Uuest aastast saavad soodushinnaga glükoosisensoreid soetada ka 2. tüüpi diabeetikud, kellel on raviskeemis lühitoimeline insuliin ja kellel on välja kujunenud püsiv insuliinidefitsiit. Glükoosisensorite retsepti väljakirjutamise õigus on endokrinoloogil, sisearstil ja lastearstil.
Dexcom ONE+ pideva glükoosimonitooringu süsteem
Soodustus laieneb ka uuenduslikule Dexcom ONE+ pideva glükoosimonitooringu süsteemile. Käsivarrele või kõhule kinnitatud sensor saadab iga viie minuti tagant kasutaja nutitelefonile või spetsiaalsesse vastuvõtjasse glükoosinäidu ja annab automaatselt märku, kui see on väljaspool normvahemikku.
Dexcom ONE+ sensori paigaldamine on väga lihtne- vaid ühe nupuvajutusega saab spetsiaalse aplikaatori abiga sensori kehale paigaldada. Samuti on seadistamisel abiks rakendusesisesed juhised, mis aitavad kasutajat vaid mõne klõpsuga sensor tööle panna. Juhised leiab ka siit: https://www.dexcom.com/et-ee/training/getting-started-with-dexcom-one-plus
Sensor prognoosib ka glükoositaseme trendi: kas veresuhkur tõuseb või langeb. See aitab patsiendil kiiremini ja lihtsamini raviotsuseid vastu võtta ning ennetada potentsiaalselt ohtlikke kõrge või madala glükoositaseme episoode. Näitusid on võimalik reaalajas jagada ka oma lähedastega.
Lisaks saab Dexcom ONE+ äppi lisada märkmeid söögikordade, treeningute ja insuliiniannuste kohta. Infot saab koos glükoositaseme näitudega soovi korral jagada oma raviarstiga. Nii on võimalik koos arstiga andmetele tuginedes raviplaan üle vaadata ning haigust paremini hallata.
* Sõrmeotsaveri on vajalik diabeedi raviotsuste tegemiseks siis, kui sümptomid või ootused ei vasta näitudele.
Millistest osadest koosneb pideva glükoosimonitooringu süsteem?
Sensor: Dexcom ONE+ on kõik-ühes sensor, millesse on sisse ehitatud ühekordselt kasutatav saatja. Seade paigaldatakse õhukese plaastriga kas õlavarrele või kõhule, laste puhul ka tuhara ülaosasse. Sensor kestab kuni kümme päeva.
Nutitelefon:
Dexcom ONE+ mõõdab nahaalusest koevedelikust glükoositaset iga viie minuti järel. Mõõdetud andmed edastatakse Bluetooth-ühenduse kaudu kas nutitelefoni Dexcom ONE+ äppi või vastuvõtjasse
Dexcom ONE+ rakenduse saab tasuta alla laadida Apple’i või Androidi äpipoest. Kasutajad, kes on varasemalt kasutanud Dexcom ONE äppi, peavad alla laadima uue rakenduse.
Dexcom ONE+ sensori kasutamiseks on vajalik ühilduv nutitelefon. Dexcom ONE+ rakendusega ühilduvate seadmete nimekirja leiab siit: https://www.dexcom.com/et-ee/compatibility/d1g7
Dexcom-i erinevad mudelid omavahel ei ühildu.
Vastuvõtja: Alternatiivselt on võimalik oma näite vaadata ka Dexcom ONE+ vastuvõtjast. Seade säilitab 180 päeva jagu andmeid, mida on võimalik ka oma arstiga jagada. Vastuvõtjat ja nutitelefoni saab sensoriga kasutada ka korraga.
Dexcom ONE+ vastuvõtja tuleb soetada eraldi, kas Dexcomi e-poest või apteekidest. Tervisekassa soodustus sellele ei laiene.