:format(webp)/nginx/o/2024/12/12/16540044t1hb489.jpg)
Raul Ojal (67) diagnoositi 11 aastat tagasi 2. tüübi diabeet – see muutis tema elustiili ja ellusuhtumist drastiliselt. Oma suurimaks abimeheks haigusega kohanemisel peab ta Dexcomi glükoosisensorit, mille kasutamine aitas tal paremini mõista oma diabeedi olemust. Nüüd on ta naasnud ka nooruspõlve armastuse juurde ja istunud taas jalgratta selga.
Noorena oli Raul tubli spordipoiss, tegeldes nii suusatamise kui jalgrattasõiduga. Oma südame kinkis ta viimasele. Maantee- ja trekisõidus tuli ta lausa 8-kordseks Eesti meistriks. Häid tulemusi näitas Raul ka rahvusvahelistel võistlustel. Võistlussportlasena tuli mõnel päeval trennis läbida sadu kilomeetreid. Pärast sportlaskarjääri lõppu 25-aastaselt jäi aga tervislik elustiil tagaplaanile. «Vahepeal olin laisk ja ei tegelenud üldse spordiga,» tunnistab mees.
Raul tõdeb, et tänapäeva kiire elutempo mõjub enesele märkamatult päris ruttu ka tervisele. «Kui inimene käib ja teeb palju, muutub ta iseenda tervise osas hoolimatuks. Seda on küll raske tunnistada, kuid igasugused tööüritused põhjustavad korrapäratut toitumist, nendega kaasneb nii positiivne kui ka negatiivne ärevus ning ka liikumine muutub ebaregulaarseks,» räägib ta.
2013. aastal diagnoositi Raulil 2. tüübi diabeet. See on metaboolne häire, mis ei lase keharakkudel insuliini tõhusalt kasutada või on selle tootmine ebapiisav, et hoida veresuhkru taset normis. Rauli sõnul ilmnesid tal haigussümptomid ootamatult. Esimesena mõjus diabeet nägemisele. «Autojuhtimisel paistsid valgusfoorid hägusate ja laienenud karikakraõitena,» meenutab endine sportlane märke, mis viitasid haigusele. Kiiresti tekkisid ka pidev janutunne ja sagedane urineerimisvajadus.
Pärast ühte tööreisi Rootsi, kus enesetunne pidevalt kehv oli, pani mees kirja aja perearsti juurde. Kusjuures, aimas ta juba sel hetkel, et tal on diabeet. Ehkki 2. tüübi diabeeti peetakse sageli elustiilihaiguseks, mängib selles oma rolli ka pärilikkus. Kuna ka Rauli isal oli 2. tüübi diabeet, oskaski ta haigust endal kahtlustada.
Diagnoos ja kohanemine haigusega
Perearsti juures mõõdetud veresuhkrunäit oli 17,8 mmol/L (täiskasvanul on normaalne väärtus vahemikus 4,1–5,9 mmol/L). Diabeedidiagnoos oli kindel. «Nii see armutu võitlus pihta hakkas. Umbes aasta läks aega, et välja selgitada, millises koguses ravimeid ja kui palju insuliini minu organism vajab,» meenutab ta. «Testribade abil pidin veresuhkrut mõõtma ja üles kirjutama, mida sõin või tegin.»
Raul rääkis, et diagnoosi saades leppis ta haiglas arstiga kokku, et nad peavad saama tema veresuhkru taseme stabiilselt alla 7 mmol/l. Kuid ükskõik, mida ta tegi, näitaja seal ei püsinud. Lõpuks soovitati tal proovida Dexcom ONE glükoosimonitooringu süsteemi, et näha, kuidas glükoositase päeva jooksul muutub. Rauli sõnul sai juba paari kuu jooksul tänu Dexcomi sensorile kõik selgeks: kuidas mõjutavad veresuhkrut toit ja füüsiline aktiivsus ning millal ja mis koguses peab insuliini manustama. «Kas pean süstima ka enne piruka söömist või kui palju insuliini on vaja, kui söön suppi,» toob ta näiteks.
Dexcomi sensori suurimaks plussiks peab ta pidevat graafilist ülevaadet oma glükoositasemest ning märguandeid ohtlikult madalatest ja kõrgetest näitudest. «Seade aitas mul planeerida igapäevaelu, sest nägin, kui kaua ravimi toime kestab ja millised tegurid veresuhkrutaset kõige kiiremini mõjutavad. Seadistasin hoiatuse 4–14 mmol/l vahele, mis andis kohe märguande, kui näit tõusis normaalsest kõrgemale või langes liiga madalale,» selgitab ta.
/nginx/o/2024/12/12/16540047t1h6f90.jpg)
Diabeedidiagnoos tõi Rauli ka uuesti spordi juurde: ta on tänavu sõitnud jalgrattaga juba üle 3500 kilomeetri. Sportimine on parandanud tema üldist tervislikku seisundit ja ainevahetust. Mees on loobunud suhkrurikastest jookidest ja hoiab oma elustiili kontrolli all. Raul tunnistab, et diagnoosi saades oli ta üsna laisk ja hoolimatu, kuid nüüd on see muutunud. «Tihtipeale ei olnud mul ravimeid õigel ajal kaasas. Samas tean nüüd tänu Dexcomile, et kui olen terve päeva tegus ja aktiivne, siis on vaja aeg-ajalt ravimeid võtta. Diabeet on aidanud mu elu korrapärasemaks muuta,» märgib ta.
Apotheka apteekides pakutakse Dexcomi glükoosimonitori paigaldamise nõustamise teenust. Vajalik on eelregisteerimine: https://www.apotheka.ee/teenused/dexcom-one-pideva-glukoosimonitooringu-paigaldamise-noustamine