Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Avastus valuravis Ioonkanaleid läbiv raske vesi võtab valu nagu imeväel

Copy
Veeprotseduuride tervendav mõju on ammu teada, kuid teadlased avastasid sootuks uue võimaluse raske vee kasutamiseks valuravis.
Veeprotseduuride tervendav mõju on ammu teada, kuid teadlased avastasid sootuks uue võimaluse raske vee kasutamiseks valuravis. Foto: jeremy-bishop-LkaGRQiic78 / Unsplash

Valu juhtimine (pain management) on tervishoius ülioluline, mõjutades otseselt patsiendi igapäevast elukvaliteeti ja heaolu. Teadlased avastasid, kuidas TRPV1 ioonkanal võib mõjutada valutundlikkust, andes võimaluse ohutuks ja sõltuvust mittetekitavaks valuraviks.

Valutundlikkuse tekkes on oluline roll TRPV1ioonkanalil, mis laieneb aktiveerumisel, võimaldades ioonide ja suuremate molekulide läbipääsu. Seni on aga jäänud ebaselgeks, kuidas veemolekulid saavad seda kanalit läbida.

Selle küsimuse uurimiseks töötas Singapuri riikliku ülikooli (National University of Singapore, NUS) keemiainstituudi professori Liu Xiaogangi juhitud uurimisrühm välja uuendusliku, valguse sagedust kasvatava nanosondi, mis suudab eristada tavalist vett (H₂O) ja deuteeriumiga rikastatud vett (D₂O). See tehnoloogia võimaldas veemolekulide dünaamikat jälgida reaalajas nii üksikraku kui ka üksikmolekuli tasandil.​

Märksõnad

Tagasi üles