Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Eestis said 12 000 meest eesnäärmevähi riskipõhise sõeluuringu kutse

Copy
Eesnäärmevähi üks tunnus on sage urineerimisvajadus.
Eesnäärmevähi üks tunnus on sage urineerimisvajadus. Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituut on sel aastal esimest korda saatnud välja 12 000 suunatud kutset Tartus ja Tallinnas elavatele 50-69 aastastele meestele, et kutsuda neid osalema eesnäärmevähi varase avastamise uuringus. 

Need mehed, kellel avastatakse murettekitav alge, suunatakse edasi põhjalikumatele uuringutele. Varajases staadiumis avastatud vähk on tänapäeval ravitav ega pea enam ammu tähendama viimase vikati järele haaramist.

TAI epidemioloogia ja biostatistika osakonna analüütik Mari-Liis Vähi aitab selgitada, miks uuringukutsesse tasuks tõsiselt suhtuda.

Eesnäärmevähi varase avastamise uuringus uurime uudset riskipõhist lähenemist varasele avastamisele, mis erineb juba käimasolevatest sõeluuringutest. Uuringu eesmärk on hinnata, kas Eestis on võimalik teha sõeluuringut, milles võetakse arvesse meeste individuaalset riski haigestuda eesnäärmevähki. Käimasolev uuring aitab selgitada välja mehed, kellel on suurenenud risk eesnäärmevähki haigestuda, vähendades samal ajal madala vähiriskiga meestel tehtavaid ebavajalikke diagnostilisi ja raviprotseduure. See aitab ära hoida nende protseduuridega kaasnevaid tarbetuid terviseriske. Ühtlasi hindame nii meeste kui ka tervishoiusüsteemi valmisolekut taolise sõeluuringu rakendamiseks.

Miks on vaja tegutseda, enne kui seis muutub hulluks?

Laiemalt on vähi sõeluuringute eesmärk vähki kas ennetada või piisavalt varases staadiumis avastada.

Kui emakakaelavähi ja soolevähi sõeluuring on suunatud vähieelsete muutuste avastamisele ja ravile, et vähi teke ära hoida, siis varasele avastamisele suunatud sõeluuringute eesmärk on diagnoosida juba tekkinud pahaloomuline kasvaja võimalikult varases staadiumis, et saavutada tõhusa ja vähem kõrvaltoimeid põhjustava raviga paremad ravitulemused. «Kõige pikaajalisem varasele avastamisele suunatud sõeluuring Eestis on rinnavähi sõeluuring. Hiljuti kaitstud doktoritöö tulemused näitavad, et sõeluuring on aidanud märgatavalt vähendada rinnavähi suremust, hoolimata tagasihoidlikust osalusmäärast,» kommenteeris TAI teadusdirektor Kaire Innos.

Kõigi kolme Eestis juba käimasoleva sõeluuringu osalusmäär jõudis alles 2023. aastal esmakordselt 60 protsendini, mis tähendab, et suur osa inimestest, kellel on võimalus tasuta uuringute abil vähki ennetada või varaselt avastada, jätavad selle võimaluse siiski kasutamata.

Kuidas on lood Euroopas?

Eesnäärmevähi sõeluuringuteemalised uuringud, sealhulgas Euroopa Eesnäärmevähi Randomiseeritud Sõeluuring ERSPC, algasid Euroopas 1990. aastate alguses, mil PSA testi hakati kasutama esmase diagnostilise meetodina. ERSPC uuringu pikaajalised tulemused on olnud aluseks eesnäärmevähi sõeluuringute arendamisele ja hindamisele. Hiljem käivitati Rootsis eesnäärmevähi uuring Göteborg-2, eesmärgiga täiustada olemasolevaid sõeluuringumeetodeid, kombineerides PSA testi MRT (magnetresonantstomograafia) ja sihitud biopsiatega. Tänapäeval on sellised täiustatud meetodid muutumas üha olulisemaks eesnäärmevähi varaseks ja täpseks diagnoosimiseks.

Hetkel ei ole üheski Euroopa Liidu riigis rakendatud riiklikku, rahvastikupõhist süstemaatilist eesnäärmevähi sõeluuringut, mis arvestaks mehe individuaalset riskiskoori. Euroopa üleselt kavandatakse ning viiakse läbi uuringuid, et hinnata riskipõhise metoodika sobivust eesnäärmevähi sõeluuringuna.

Kas Eesti mehed ja Eesti tervishoiusüsteem on sõeluuringuks valmis?

Praegu Eestis läbiviidava eesnäärmevähi varase avastamise teostatavusuuringu peamine eesmärk on hinnata metoodika teostatavust Eestis. Tulemuste põhjal saab hinnata nii tervishoiusüsteemi võimekust kui ka meeste vastuvõtlikkust. Tänaseks on enamik uuringus osalenud mehi olnud kogu protsessiga rahul ning andnud ka positiivset tagasisidet. Eelkõige on esile tõstetud kogu teekonna lihtsust ja mugavust.

Kuidas on eesnäärmevähi juhte siiani avastatud?

Eesnäärmevähi kahtlus võib tekkida kas sümptomite esinemisel või PSA määramisel verest, lõplik diagnoos kinnitatakse biopsia ja histoloogiliste uuringute kaudu. Samas ei ole PSA vähispetsiifiline marker ja selle tase tõuseb ka teiste eesnäärmehaiguste puhul, nagu prostatiit ja healoomuline hüperplaasia. Seetõttu on ainult PSA-põhise eesnäärmevähi sõeluuringu oluliseks miinuseks ebavajalike biopsiate tegemine, mis võivad tuua patsiendile kaasa elukvaliteeti halvendavad tüsistused ja mille tagajärjeks võib olla vähi ülediagnoosimine (selliste kasvajate diagnoosimine, mis mehe eluajal tema elule ohtu ei põhjustaks).

Eesnäärmevähi varase avastamise tõhususe parandamiseks on vajalik PSA testi tulemusi kombineerida teiste riskihindamise komponentidega ning kasutada eesnäärme visualiseerimise meetodeid (MRT). Hetkel Euroopas ja Eestis hinnatav eesnäärmevähi riskipõhine sõeluuringu metoodika arvestabki lisaks PSA tulemusele ka mehe individuaalset riskiskoori ja biopsiale suunatakse ainult mehed, kellel on leid MRT uuringul. Kaasaegsed diagnostilised meetodid on oluliselt arenenud, võimaldades täpsemalt ja sihipärasemalt tuvastada kliiniliselt olulist eesnäärmevähki.

Kuidas saavad mehe testimisotsusele kaasa aidata tema lähikondlased?

Alati ei pruugi mees mõista tervisekontrolli olulisust ning tal võivad esineda teatud hirmud või tekkida ebamugavustunne. Oluline on pakkuda mõistmist ja emotsionaalset tuge – näiteks kuulata meest, kui tal on muresid või hirme seoses uuringus osalemisega, ning arutada neid koos, ilma survet avaldamata. Samuti saab pakkuda praktilist abi: kui mees on saanud kutse, siis tuletada talle meelde uuringus osalemise vajadust või aidata teha esimesed sammud osalemiseks. Sageli on just lähedaste julgustav sõna see, mis aitab mehel esimese sammu astuda.

Eesnäärmevähk on varase avastamise korral väga hästi ravitav. Eestis on eesnäärmevähi varase avastamise korral viie ning ka kümne aasta elulemus 100 protsenti.

Täna ollakse eesnäärmevähi sõeluuringuga jõutud sellesse etappi, kus kõik 12 000 kutset on meestele välja saadetud. Siinkohal on oluline rõhutada, et kõik kutse saanud mehed saavad vereproovi anda kuni 31. detsembrini 2024. PSA vereproovi tulemuste alusel suunatakse mehed vajadusel edasi uroloogi vastuvõtule, kuhu saab aega broneerida kuni 28. veebruarini 2025.

Märksõnad

Tagasi üles