Harvikhaiguste taotlusvoorud annavad lisatuge
Et abikäsi ulatuks kaugemale kui Tervisekassa võimalused, on riik loonud harvikhaiguste taotlusvoorud, mis aitavad katta kulutusi neile ravimitele ja teenustele, mida ravikindlustus ei kata. Sotsiaalministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) viisid sügisel läbi taotlusvooru, mis on mõeldud harvikhaigustega laste ja lapseeas alanud harvikhaigusega täiskasvanute abistamiseks. 2024. aasta taotlusvooru suurus oli 4,2 miljonit eurot.
Taotlusvooruraha eraldati SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile, SA Tallinna Lastehaigla Toetusfondile ja MTÜ Eesti Fenüülketonuuria Ühingule. Selle raha eest hüvitatakse ravimeid, mida kasutatakse näiteks selliste harvikhaiguste nagu akondroplasia sündroomi, Hurleri sündroomi ja Duchenne'i lihasdüstroofia raviks. Samuti toetatakse spetsiaalseid toiduaineid, mida on vaja ravidieedi järgimiseks.
«Harvikhaigusi põdevate laste ravi toetades oleme näinud meditsiinilisi imesid, kus uus ravim on muutnud lapse elukvaliteeti kardinaalselt ning laps saab tänu ravimile hakata elama täisväärtuslikku elu. Tänu headele annetajatele on Tallinna Lastehaigla Toetusfond tasunud harvikhaigustega laste ravi eest üle kahe miljoni euro. Oleme väga tänulikud, et Tervisekassa on võtnud mitme ravimi eest tasumise enda kanda, kui ravimi tõhusus on kinnitust saanud. Oleme väga tänulikud, et ka riik on tulnud appi ja otsustanud sotsiaalministeeriumi kaudu aidata kompenseerida nende laste ravikulusid, kelle ravim ei ole veel Tervisekassa nimekirja jõudnud. Ühiselt pingutades oleme tugevad ja päästame elusid,» ütles Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer.
Abi ulatub kaugemale ravimitest
Harvikhaiguste ravi rahastamine ei piirdu üksnes ravimitega. Kuigi on omajagu patsiente, kellele on abikäe ulatanud heategevusfondid, tasub Tervisekassa jätkuvalt nende inimeste jaoks vajaminevate uuringute, raviprotseduuride ja muude vajalike tervishoiuteenuste eest.
«Lisaks tasub Tervisekassa harvikhaigustega seotud ja raviks vajalike transpordikulude ja abivahendite eest. Seeläbi saab patsient ja tema perekond vajalikku tuge ka siis, kui Tervisekassa ravi või ravimit ei rahasta,» lisas Hark.