- Laste ja noorte ekraaniaeg ületab 2000 tundi aastas.
- Nutisõltuvuse tagajärjel jääb inimesel kasutamata oma tegelik potentsiaal.
- Võti on nutiaja reguleerimises, mitte loobumises
Kohe kätte jõudev jõuluaeg toob kaasa suured ja säravad reklaamid, mida võiks lähedastele kinkida. «Lapsele uus telefon», «Pane tahvelarvuti jõuluvana kingikotti» ja «Üllata teismelist uue arvutiga» – kuigi sellised kingid tekitavad ilmselt paljudes lastes elevust ja õnnelikkust, siis kahjuks ei panusta need arengusse ja tervisesse.
Eestis on tehtud mitmeid uuringuid, et analüüsida laste ja noorte ekraaniaega. Hiljutistest uuringutest saab välja tuua kolm, mille andmete kogumine toimus aastatel 2020-2022. Kokku analüüsiti nendes kolmes uuringus üle 18 tuhande õpilase. Kõigi tulemused näitavad, et Eesti koolilapsed on koolipäevadel ekraanide ees üle viie tunni ja nädalavahetusel üle seitsme tunni. Ühes aastas teeb see kokku 2033 tundi ekraanide ees veedetud aega. Lisaks leiti, et sellistel lastel on suuremad raskused koolitöödega, nad tunnevad end väsinuna ja üldine rahulolu eluga on madal. Neid õpilasi saab nimetada digisõltlasteks.
Pole midagi uut, et nutiaega võetakse füüsilise aktiivsuse, sotsiaalsete suhete kui une arvelt. Kuidas me oleme sinna jõudnud ja kas pidurit tõmmata on üldse võimalik? Nutiseadmete liigkasutamise mõjusid noorte vaimsele tervisele arutasime koos psühholoogi ja Gordoni Perekooli koolitaja Kristi Raavaga. Ta on töötanud lastega 20 aastat, neist 15 koolipsühholoogina ning loonud laste ja noorte vaimse tervise toetamiseks Eesti Loodus – ja Loomateraapia keskuse.
Millal tekkisid esimesed ohumärgid?
«Hakkasin umbes 10-12 aastat tagasi, kui töötasin koolipsühholoogina, nägema, et laste ja noorte elus on toimunud muutus. Järjest rohkem hakkas minuni jõudma lapsi, kellel olid uneprobleemid. Tavapäraseks muutusid olukorrad, kus lõunasel ajal nõustamisele tulles olid lapsed nii unised ja oleks hea meelega jäänud minu kabinetti tukkuma. Lisaks ütlesid nad tihti, et liiguvad igapäevaselt õues vaid 10 minutit - kodust kooli ja vastupidi,» kirjeldab Raava olukorda.