Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Apteeker annab nõu, mis võiks leiduda pühade ajal koduapteegis

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Kui apteeker plaanib veeta jõulud kodus, mitte kaubanduskeskuse parklas parkimiskohta otsides ja seejärel apteegi järjekorras, varub ta kodusesse ravimisahtlisse mõned tõenäoliselt vajaminevad tooted.

Kodune ravimivaru võib muutuda küll seoses leibkonna vanusega, aga kui peres on lapsi, kes viibivad suurtes kollektiivides, siis ei teki küsimust, kas ravimeid vaja läheb, vaid millal. Paljud lapsevanemad teavad, et haigused kipuvad avalduma sageli kas reede või pühapäeva hilisõhtul ja seega on meie peres alati olemas midagi valule ja palavikule. On olemas nii ibuprofeen kui paratsetamool, mille kasutamine oleneb valu tugevusest või palaviku suurusest. Ravimvormi valik sõltub koduste vanusest.

Samuti on meil alati varuks midagi nohule – kas mere- või mineraalvee sprei nina loputamiseks ja nohutabletid, väiksemate laste puhul tilgad või siirup. Töö iseloomu tõttu on viimastel aastatel viiruste kõrgperioodil minul kasutuses ka ninapihusti, mis moodustab nina limaskestale kaitsekihi ning vähendab haigestumist, haigestumise korral kiirendab aga tervenemist.

Alati on meil midagi ka köhale. Olgu selleks siis pärnaõie- või köhatee, hanerasvasalv, hingamisteid paitavad kommid või mõni muu köharavim. Võin ausalt tunnistada, et sügise alguses ostan piisava säilivusajaga köharavimi koju valmis ja enne pühadeperioodi lihtsalt veendun, et see juba kasutatud pole. Hanerasva oleme aastaid kasutanud lihtsa skeemi järgi – kui laps tuleb jääkülmade jalgadega ilma nautimast, siis soe jalavann, hanerasv jalataldadele, soojad sokid jalga ja pärnaõietee tassiga lauale. See aitab alati. Ka esimese köhatuse järgselt on esmavalikus hanerasv rinnakule, jalataldadele ja seljale. Suurematele lastele ja täiskasvanutele sobib soojendav hanerasv.

Koduapteegis leidub meil alati midagi kurgule. Meie peres on olemas nii imemispastillid kui kurgusprei. Eesmärk on sama, aga asi on maitses.

Samuti on olemas meil midagi traumale, olgu selleks siis elastne side, külmakott (mis täna on universaalne ja sobib vajadusel ka soojakotiks), valu- ja põletikuvastane geel. Kitsamat ja laiemat sidet keegi ikka vajab, kas siis suusatamise, uisutamise, kelgutamise või libisemise järgselt. Talveperioodil kuluvad need ära kergema nihestuse, nikastuse või venituse fikseerimiseks.

Vähem oluline ei ole ka oma seedimise toetamine. Söetablettide asemel on meie koduapteegis ränigeeli kotikesed, mis on väga laia näidustusega – kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus, kõhulahtisus, kõhukrambid, kõrvetised, täiskõhutunne. Ennekõike kasutame aga toodet kõhugripi vaevuste leevendamiseks. Seedeensüümid on olemas neil, kes teavad, kuidas nende seedetrakt kogu ettevõtmisele reageerib. Kartul, liha, kapsas ja seened pole aastaringi just kõige kõhusõbralikum kombo. Jõuluajal ei taha aga vanaemale kurba meelt tekitada ja ikka kuhjad kõik korraga taldrikusse – nii on puhitised ja raskustunne kõhus kerged tulema.

Ära unusta ka allergiaid. Ka meie pere ei jäta mandariinide ja kommidega liialdamata. Varuks võivad olla nii tabletid kui kreem nahanähtude leevendamiseks. Kreemi saab valida universaalse, sellise mis sobiks nii pisematele haavadele kui ka allergilisele lööbele (ja varsti jälle saabuvatele putukahammustustele).

Kõige olulisem kõige lõpuks – igapäevaselt kasutatavad ravimid. Kui arst vastutab retsepti kirjutamise eest ja apteeker selle väljastamise eest, siis sina ise vastutad nende olemasolu eest kodus. Õige aeg on värske retsept paluda siis kui viimasest pakist on pool järgi. Jah, pool pakki, mitte tabletti. Retseptide pikendamisega pidid sa tegelema juba mööda saanud esmaspäeval. Kui aga siiski avastad, et midagi on otsakorral, jõuad veel retseptipikendust paluda. Ära kunagi jäta retseptiravimi ostmist sama päeva hommikule kui pead tunni pärast ravimit võtma või pidid tegema seda juba eile õhtul. Apteeki jõudes võid avastada, et retsepti pole, ravimit pole saada ja vaja on arstiga konsulteerida võimaliku vahetuse tegemiseks või veel midagi, mille peale täna ei oska tullagi. Meel on muretu, siis kui igapäevaselt vajaminevad ravimid on piisavas varus kodus olemas.

Märksõnad

Tagasi üles