Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Miks rohkem naisi ei tee ise abieluettepanekut?

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Jõuluperiood pole ainult kingituste, sädelevate tulede ja pidusöökide aeg – see on ka populaarne periood kihlumiseks. Heteroseksuaalsetes paarides toimub see tavaliselt nii, et mees teeb abieluettepaneku.

Kuigi traditsioonilised vaated abielule on muutumas – näiteks 2021. aastal sündis Inglismaal ja Walesis esimest korda rohkem lapsi abieluvälistesse peredesse ning paljud naised ei võta abielludes oma abikaasa perekonnanime – peetakse abieluettepanekuid siiski valdavalt mehe ülesandeks, vahendab The Conversation.

Ometi otsustavad mõned naised ise ettepaneku teha. Uurimistöös käsitleti nende naiste kogemusi, valikuid ja põhjuseid, miks seda sammu astutakse harva. Intervjuusid tehti 21 naisega, kes olid oma meessoost partnerile ettepaneku teinud, ning analüüsiti sotsiaalmeedias teemat puudutavaid vestlusi.

Kogemused ja reaktsioonid

Enamik intervjueeritud naisi pidas oma kogemust positiivseks. Kuid üks naine sai eitava vastuse ja teine avastas, et tema partner, kes oli ettepanekuga nõustunud, rääkis teistele, nagu oleks tema selle teinud. See illustreerib, et naiste ettepanekuid nähakse kui ebatavalisi ja traditsioone rikkuvaid tegevusi.

Paljud naised said lähedastelt toetust, kuid ka negatiivset tagasisidet. Näiteks süüdistati neid mehe «mehelikkuse» õõnestamises või ettepanekumaagia rikkumises. Üks uurimuses osalenud naine, Juliet, meenutas, kuidas tema ema küsis, miks ta ei võiks oodata, kuni mees selle sammu teeb, väljendades ootust, et ettepanek peaks olema traditsiooniline ja «muinasjutuline».

Teine osaleja, Rosa, kirjeldas vastuseisu, mida koges oma kihlatule ettepaneku tegemise järel. Tema partneri pere arvas, et ettepaneku tegemine on «mehe töö» ja naise algatusvõime võib mehe vähem mehelikuks muuta.

Uued traditsioonid ja loomingulisus

Uuring näitas ka, et naised võivad ettepaneku tegemist kasutada loovuse ja mängulisuse väljendamiseks. Traditsioonilise teemantsõrmuse asemel valiti unikaalsed kingitused, mis peegeldasid partneri elustiili. Näiteks üks naine valmistas partnerile ettepanekupitsa, sest pitsa oli mehe lemmiktoit, ja ostis talle ronimisvarustust, kuna nad tegelesid koos kaljuronimisega.

Sotsiaalne toetus ja takistused

Kuigi paljud naised ei tea isiklikult kedagi, kes oleks samuti ettepaneku teinud, leidub internetis kogukondi, kus jagatakse ideid, nõuandeid ja julgustust. Näiteks kirjutas üks naine sotsiaalmeedias, et tänu teiste lugudele tunneb ta end enesekindlamana, et teha ettepanek.

Naised, kes otsustavad ettepaneku teha, lähtuvad sageli soolisest võrdsusest, kuid satuvad vastuollu traditsiooniliste abielurituaalidega. Samas kinnistavad nende kogemused sageli just neid vanu norme, mida nad püüavad murda.

Tagasi üles