Jõuluajal pakutakse head-paremat nii palju, et vahel ei jaksa kõike ära süüa, kuid hiljutisest jõuluteemalisest uuringust selgus, et kaks viiendikku Eesti elanikest sooviksid pühade tähistamisest üle jääva toidu koguseid vähendada. IKEA Eesti toiduosakonna juht Lauri Tomingas jagab kasulikke nippe, kuidas valmistada pidusööki nii, et see ei teeks rahakotti päris tühjaks ja toitu läheks raisku minimaalselt.
JÕULUNIPID ⟩ Kuidas hoida jõululauda kattes raha kokku?
«Toit on pühade lahutamatu osa – sellele ajale mõeldes tulevad silme ette pidulauad, mis on täis kas pererahva valmistatud või külaliste toodud maitsvaid roogasid. Kuidas aga säästa raha ja vähendada toidu raiskamist ilma maitsetes või pidulikkuses järeleandmisi tegemata? Selleks tuleb eelseisev söömaaeg korralikult läbi mõelda – toidukorrad ette planeerida, toidujäägid loominguliselt ära kasutada ja osta ainult seda, mida vaja. Lisaks läheb läbimõeldud toiduvalmistamine kiiremini, mis tähendab, et pühade ajal jääb rohkem aega lähedastega koos olemiseks,» rääkis IKEA Eesti toiduosakonna juht Lauri Tomingas.
- Mõtle ette. Arvesta, kui palju toitu kavatsed valmistada ja kui paljudele inimestele. Vaata, kas mõnda koostisosa saaks kasutada mitmel toidukorral või tulevase roa komponendina – näiteks ülejäänud köögiviljadest saab teha suppi või söömata jäänud saiast küüslaugukrutoone. Kui sul on olemas ostunimekiri, väldid ka kulutamist mittevajalikele asjadele.
- Säilita toitu nutikalt. Varu kööki erinevaid toiduainete hoidmise lahendusi, alates eri suuruses karpidest ja purkidest kuni silikoonkaante, taassuletavate kottide, kinnitusklambrite ja muuni. See aitab hoida toitu värskena mitte ainult pühade ajal, vaid iga päev. Õige hoiustamine hõlbustab jääkide haldamist ja vähendab toidu raiskamist. Lisaboonusena hoiab see ka kööki korras.
- Serveeri portsudena. Selle asemel, et kogu toit korraga lauale panna, kaalu selle jagamist väiksemateks portsjoniteks, et vältida salati närbumist, saiakeste kuivamist või toiduainete välimuse halvenemist. Toitu saab hoida ja serveerida kaanega toidukarpides, mida on lihtne nii sahvrisse kui külmkappi pista või vajadusel uude nõusse ümber tõsta. Nii püsivad road kauem värsked ega lähe raisku.
- Ära jäta toitu ööseks lauale. Liiga kauaks toatemperatuurile jätmine võib põhjustada bakterite vohamist ja toidu riknemist, muutes toidu söömise ohtlikuks. Selle asemel hoia söömaajast üle jäänud toitu õhukindlates nõudes või taassuletavates kottides, sulge pakend kinnitusklambriga ja aseta toit esimesel võimalusel külmikusse. See lihtne samm säilitab järgmiseks päevaks toidu maitse, lõhna ja hea välimuse.
- Kasuta jääke loominguliselt. Järelejäänud toidu ärakasutamine mitte ainult ei säästa raha, vaid vähendab ka raiskamist, võimaldades sul lisaks nautida maitsvaid toite suuremat vaeva nägemata. Seega ole loominguline ja muuda ülejääk uuteks toidukordadeks. Kasuta eelmisest einest jäänud komponente näiteks selleks, et valmistada kreemjas püreesupp või rammus seljanka – seda viimast saab valmistada isegi õues veedetud päeva käigus lahtisel tulel. Pidustustest üle jäänud puuviljadest saab valmis vuristada hommikusi smuutisid ning leivast, lihast ja juustust teha grillvõileibu.
- Külmuta. Külmutamine pikendab paljude koostisainete ja ülejääkide eluiga, vähendab toidu raiskamist ja säästab tulevikus aega. Külmutada saab näiteks marju, köögivilja, leiba ja isegi keedetud toite. Aja arvestamiseks märgi külmutatud toidule käesolev kuupäev. See meetod võimaldab sul oma lemmiktoite või -koostisaineid nautida veel kaua pärast pühade lõppu.
- Jaga toitu teistega. Kui sa juhtusid liiga palju toitu tegema, siis paki osa sellest külalistele kaasa. Hoia eri toiduaineid (liha, riis jne) eri karpides ja jäta need kuni külaliste lahkumiseni külmikusse – see on hea võimalus ka neid järgmise toidukorra valmistamisest säästa.