Valdavalt tekivad talviste pühade ja pidustuste ajal küsimused erinevate toa kaunistamiseks kasutatavate taimede ja toodete kohta. Loe mürgistusohtudest rohkem www.16662.ee.
Kas praadi võib süüa ka siis kui termomeeter on ahjus purunenud? Kas säraküünalde sattumine lapse suhu tekitab mürgistust?
Paljudel juhtudel on tegemist mittemürgiste taimede või toodetega:
- Ardiisia, jõulukaktus ja kalanhoe ei ole mürgised.
- Jõulutäht on paikselt ärritava toimega; maitsmise korral võib põhjustada suu limaskesta ärritust ja seedehäireid.
- Ratsuritäht, hüatsint ja asalea sisaldavad mürgiseid aineid, kuid taimede maitsmine ei põhjusta mürgistust.
- Säraküünalde imemine ei tekita tõsist mürgistust. Neis sisalduv baariumnitraat võib sööduna põhjustada seedehäireid.
- Tehislumi, geel- ja vahaküünlad on maitstuna ohutud.
- Jõuluehete imemine, suhu toppimine ei ole mürgistusriskilt ohtlik, kuna nende kaunistamiseks kasutatakse valdavalt ohutuid värve. Ettevaatust: mehhaanilise vigastuse oht!
- Alla 20 tuletikupea söömist peetakse ohutuks.
- Praetermomeetrid ei sisalda elavhõbedat, vaid punaseks või siniseks värvitud petrooleumitooteid. Praadi võib süüa ka siis, kui termomeeter on purunenud. Liha värvunud osa tuleb ära lõigata.
Mürgistuskahtluse korral ära raiska aega muretsedes ega guugeldades, vaid helista olukorra hindamiseks ja edasiste tegevusjuhiste saamiseks mürgistusinfoliinile 16662.
Pühade ja pidustuste ajal palume hoida oma lähedastel silm peal. Alkoholi tarvitamise puhul käituda järgnevalt:
- Ära tarbi tundmatu päritoluga alkoholi (tegemist võib olla metanooli sisaldava salaviinaga). Samuti ära tarbi baarides alkoholi, mida ei ole originaalpakendist avatud teie silme all ega joo korraks suvalise laua peale jäetud klaasist.
- Ära jäta märkimisväärses alkohoolses joobes sõpra järelevalveta! Jälgi, et ta oleks magades külili asendis, sest selili suureneb oksemassidesse lämbumise oht tunduvalt.
- Ära jäta depressiivset sõpra/sugulast pühadeks üksinda (võivad tekkida enesetapumõtted).