Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Alkohol jõululauas: seadke juba enne peole minekut enda jaoks kindel piir (5)

Jõuluajal tasub alkoholi asemel nautida teisi jooke.
Jõuluajal tasub alkoholi asemel nautida teisi jooke. Foto: Shutterstock

Statistika näitab, et jõulude ja aastavahetuse ajal mitmekordistub õnnetusjuhtumite ja paraku ka perevägivalla juhtumite arv. Kuigi oleme plaaninud pühenduda lähedastega koos olemisele ja rõõmsale tähistamisele, ei lähe asjad sugugi alati nii nagu oleme soovinud. Pühadeaegsete õnnetuste ja tülide taustal on sageli just alkoholiga liialdamine, kirjutab Lauri Pihkva, Confido vaimse tervise kliiniku psühholoog.

Alkohol võimendab emotsionaalseid reaktsioone, seepärast võib joobes inimene teha otsuseid hetkeemotsioonide ajel, mitte kaalutletult. Alkohol võib ka hägustada tavapäraseid moraalseid ja eetilisi piire, viies käitumisteni, mida kaine peaga välditaks. Mõjud on seda suuremad, mida rohkem alkoholi tarbitakse. Seetõttu on soovitatav alkoholi tarbimisel pidada piiri. Siin mõned nõuanded:

  • Tehke enda jaoks juba enne peole minekut selge ja konkreetne plaan, kui palju sel õhtul täpselt joote. Nii saate oma õhtut planeerida. Kui juba plaan on tehtud, siis sellega (oma peas) enam ei vaidle. Mitte keegi ei ole järgmisel päeval kahetsenud, et eelmisel õhtul liiga vähe alkoholi tarbis.
  • Jooge aeglaselt. Täpselt samamoodi nagu toitumisnõustajad soovitavad süüa aeglaselt, et vältida ülesöömist. Näiteks jooge maksimaalselt üks alkohoolne jook ühes tunnis.
  • Jooge pärast iga alkoholiga jooki mõni alkoholivaba. Näiteks kui teie plaan on juua maksimaalselt kolm alkoholiga jooki, siis olgu iga teine jook alkoholivaba. Nii on teil alati juba joogiklaas ees ja kaaslastel ei teki nii kanget tahtmist teile midagi juurde pakkuda.
  • Hoolitsege, et teil oleks meeldivaid alkoholivabasid jooke. Kui te ei ole kindel, mida peol pakutakse, siis võtke ise midagi meelepärast kaasa.
  • Leidke endale kaaslane, kes samuti alkoholiga ei liialda või on täitsa kaine. Üksi võib olla raske seltskonnast eristuda. Võib-olla saate selle juba eelnevalt kellegagi kokku leppida.

Kui teid survestatakse rohkem jooma, siis kõige lihtsam vastus on «Aitäh, ma (praegu) ei taha». Te ei pea põhjendama oma soove ega tooma mingeid ettekäändeid alkoholist keeldumiseks. Pidage meeles, et vähem alkoholi juua ei ole sugugi imelik ega piinlik, teil on täielik õigus teha oma valikud ise.

Märksõnad

Tagasi üles