Jõulude ajal võivad meid tabada mitmed tervisemured, ometigi võib pühade ajal olla perearstide kättesaadavus raskendatud. Apteeker tõi välja probleemid, mis pühade ajal sagedasti inimesi kimbutavad ning andis nõu, kuidas neid leevendada.
Millise tervisemure korral saab abi apteegist, kui arsti juurde pääsemine on raskendatud?
Tulemas on pikad pühad, mistõttu võib kiireloomulise arstiabi kättesaamine olla raskendatud. Kergemate tervisemurede, haigusnähtude, allergia või pisivigastustega võib pöörduda apteeki, sest ka sealt saab esmast tervisenõu ning vajadusel ka tervisemurele leevendust pakkuvaid ravimeid.
Külmetushaigus, gripp ja Covid
Detsembris hoogustub viirustesse haigestumine ning kahjuks pole ebatavaline olukord, kus nii mõnelgi tuleb jõulupühad haigena kodus veeta. Apteekri sõnul keskendub külmetushaiguste ravi enamasti sümptomite leevendamisele ning apteegist saab abi nii erinevate viirushaiguste, nende sümptomite leevendamise kui ka ravimite ja palavikualandajate kasutamise, annustamise ning nende võimalike koos- ja kõrvaltoimete osas.
Viiruse kahtluse korral soovitas apteeker teha esmajoones kiirtesti viirushaiguse tuvastamiseks. Viirushaiguse määramine on oluline, sest kuigi haiguste sümptomid võivad olla sarnased, võib ravi olla erinev. Lisaks on juba üsna harjumuspäraseks saanud Covid-19, gripi ja RS-viiruse neliktestidele kõrval apteekides saadaval ka kiirtestid adeno- ja rotaviiruse tuvastamiseks. Nii rotaviirus kui ka adenoviirus on inimestel ühed peamised nakkusliku kõhuviiruse, kurgupõletiku, bronhiidi või silmapõletiku põhjustajad, eriti lastel ning eakatel.
Kuna jõulupühadel külastatakse tihti sugulasi, eakaid vanemaid ja vanavanemaid, kes on gripi- ja Covid-19 viiruse riskigrupis, siis tuleb kasuks sümptomite ilmnemisel teha kiirtest ning positiivse tulemuse korral lükata vanavanemate külastamine edasi, kuniks haigus on möödunud. Gripp võib ohtlik olla väikelastele, rasedatele ning eakatele, mistõttu on oluline, et haigena jõululauda ei minda.
Kergemad traumad, kukkumised ja haavad
Ilmaolude, libeduse ja ka pidude tõttu on pühadel sagedased kukkumised, pisivigastused ja haavad. Ka nende puhul pole apteekri sõnul alati vaja erakorralise meditsiini osakonda pöörduda. Väiksemate haavade, vigastuste ja nahakahjustuse korral tasub esmajoones apteegist läbi minna, sest apteeker oskab anda esmase hinnangu ja soovitada ravimit ka valu leevendamiseks või ravi ning haava hooldusvahendite osas.
Ravimite koosmõju ja kõrvaltoimed
Kui pühade ajal tuleb ette olukord, kus on vaja hakata mõnda uut ravimit võtma, tuleks kindlasti end kurssi viia nii ravimi kõrvaltoimete kui koostoimete osas teiste ravimitega ning sinna alla kuuluvad ka käsimüügiravimid. Näiteks peavalu leevendamiseks sobivat valuvaigistit valides peab arvestama, kas ja milliseid ravimeid inimene veel igapäevaselt võtab. Näiteks ei tohi ibuprofeeni sisaldavaid valuvaigisteid ja palavikualandajaid võtta, kui inimene võtab igapäevaselt mõnd vererõhuravimit.
Apteeker toonitas, et selleks ei pea alati apteeki kohale minema – ravimialast nõu saab küsida ka e-apteekri käest veebis või helistades nõuandeliinile. Samuti saab Tallinnas ja Harjumaal hädaolukorras vajalikud ravimid kiirkulleriga koju tellida vaid tunni ajaga ning ka pühade ajal töötab kiirkuller keskööni.
Allergiad, nahamured ja põletused
Jõulude ajal on nii külmast, allergeenidest kui ka traumadest sagedased nii ekseemid, allergilised reaktsioonid kui ka põletused. Kindlasti ei tasu oma murega pühade lõpuni kannatada ning probleemiga võib julgelt pöörduda apteeki, sest proviisorid oskavad anda soovitusi ka erinevate nahaprobleemide ja/või löövete puhul, anda nõu nii naha kuivuse, ärrituse, akne või ekseemi raviks mõeldud käsimüügiravimite ja naha hooldustoodete kohta ning juhendada nende õiget kasutamist ja annustamist. Samuti on apteekritel teadmised erinevate allergiliste reaktsioonide osas ning nende leevendamiseks mõeldud ravimite kohta. Ka kergemate põletuste korral saab esmase nõu ja hooldusvahendid apteegist.
Pühade vältel on ööpäevaringselt avatud Tallinna Tõnismäe Südameapteek ning Tallinna Vikerlase Südameapteek. Ravimialast nõu saab igast Eestimaa otsast nõuandeliinil eesti, vene ja inglise keeles iga päev kell 08.00 – 00.00, numbril +372 6057171 või veebis. Nõuandeliinil vastab ravimialastele küsimustele alati proviisor või farmatseut. Samuti toimetab Südameapteegi kiirkuller pühade ajal Tallinnas ning Harjumaal ravimid koju vastavalt 1- või 2-tunni jooksul.