Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Saate peatrauma – selle masina abil on parem šanss ellu jääda

Copy
Imepeenikeses sondis on kuus valguskaablit ja igaühe neist otsas on sensor, mis mõõdab konkreetset parameetrit ajus. Optilisesse kiudu suunatud lasersignaal peegeldub sensorilt ja viib nii ajust välja mõõteseadmesse ka mõõdetud prametri väärtuse.
Imepeenikeses sondis on kuus valguskaablit ja igaühe neist otsas on sensor, mis mõõdab konkreetset parameetrit ajus. Optilisesse kiudu suunatud lasersignaal peegeldub sensorilt ja viib nii ajust välja mõõteseadmesse ka mõõdetud prametri väärtuse. Foto: ICL

Imperial College Londoni teadlased on välja töötanud optiliste kiudude põhise seadme, mis võimaldab samaaegselt ja täpselt mõõta kuut aju biomarkerit. See avab uued võimalused ajutrauma  (traumatic brain injury ehk TBI) raviks ja ennetab ohtlikke tüsistusi.

Traumaatiline ajukahjustus võib teisese vigastusena esile kutsuda ajukoe turse. See viib pehmete ajukudede surumiseni vastu jäika koljut, põhjustades täiendavat kahju. Sekundaarne vigastus on TBI juhtudel üks peamisi haiglasurma põhjuseid, kuid seda on võimalik ennetada, kui jälgitakse pidevalt ajufunktsiooni olulisi biomarkereid, nagu EEG, koljusisene rõhk (intracranial pressure ehk ICP), aju verevarustus ja sealne hapnikutase.

Siiani on iga biomarkeri mõõtmiseks kasutatud eraldi seadmeid, mis on muutnud pideva jälgimise keeruliseks. Uus tehnoloogia lahendab selle probleemi, ühendades kuue olulise biomarkeri jälgimise ühe seadmega.

Tagasi üles