Punasest veinist tingitud peavalud on juba antiikajast tuntud nähtus, kuid selle põhjuste üle on siiani palju vaieldud. Sulfitid, biogeensed amiinid ja tanniinid on kõik olnud kahtlusaluste nimekirjas, kuid teadlaste uusimad uuringud viitavad, et tegelik süüdlane võib olla vähem tuntud ühend kvertsetiin, vahendab The Conversation.
Miks punased veinid põhjustavad peavalu – teadlased leidsid midagi ootamatut
Traditsioonilised kahtlusalused: sulfitid, amiinid ja tanniin
Punase veini koostisosi on sageli süüdistatud erinevates terviseprobleemides, sealhulgas peavalude põhjustamises.
Sulfitid. Kuigi sulfitite hulk veinis pole piisavalt suur, et tekitada peavalu, ja sarnased kogused esinevad ka paljudes toitudes, mis ei põhjusta samu sümptomeid.
Biogeensed amiinid. Need lämmastikku sisaldavad ühendid võivad tõesti tekitada peavalu, kuid veinis leidub neid liiga väikeses koguses, et see mõju avalduks.
Tanniin. Tanniinid on punases veinis rohkem levinud kui valges, kuid neid leidub ka näiteks tees ja šokolaadis, mis üldiselt peavalu ei põhjusta.
Seega ei sobi ükski neist ainetest peavalude peamiseks allikaks.
Alkohol ja ainevahetus
Punase veini peavalud võivad olla seotud alkoholimetabolismiga.
Alkohol laguneb kehas kahes etapis:
- Etanool muundatakse atseetaldehüüdiks.
- Ensüüm ALDH (aldehüüdi dehüdrogenaas) lagundab atseetaldehüüdi ohutuks atsetaadiks.
Mõnel inimesel töötab ALDH aeglasemalt, mis põhjustab atseetaldehüüdi akumuleerumist, tekitades mürgistust ja pohmelli. Kui punases veinis leiduv ühend pärsib ALDH tööd, võib see suurendada atseetaldehüüdi taset ja halvendada olukorda.
Kvertsetiin: võimalik süüdlane
Teadlased avastasid, et kvertsetiin – viinamarjakestades leiduv fenoolne ühend – on tugev ALDH inhibiitor. Punases veinis on kvertsetiini rohkem kui valges, kuna punaste viinamarjade kestad jäetakse käärimise ajal pikemaks ajaks veinimassi sisse.
Kvertsetiini mõju testiti laboris, kus mõõdeti, kuidas ALDH ensüüm atseetaldehüüdi lagundab. Kvertsetiin ja selle derivaat kvertsetiinglükuroniid aeglustasid protsessi oluliselt. See viitab, et kvertsetiin võib takistada alkoholi lagunemist, põhjustades atseetaldehüüdi kuhjumist ning peavalu ja põletikku.
Kas kõik punased veinid põhjustavad peavalu?
Kahjuks pole olemas täielikku andmebaasi, mis näitaks konkreetsete veinide kvertsetiini sisaldust. Siiski teavad teadlased, et rohkem päikest saanud viinamarjad sisaldavad rohkem kvertsetiini. Seega võivad kallimad ja intensiivsemad punased veinid, mis on valmistatud lõõmava päikese all valminud viinamarjadest, põhjustada peavalu tõenäolisemalt kui odavamad ja kergemad punased veinid. See avastus viitab sekundaarsele või sünergilisele mõjule.
Kuidas leevendada punasest veinist tingitud peavalu?
Neid, kes kogevad punase veini joomise järel peavalu, võivad aidata kergemad ja vähem päikese käes küpsenud viinamarjadest valmistatud veinid. Uuringute järgmine samm oleks võrrelda erinevate veinide mõju inimestel, et täpsemalt kindlaks teha kvertsetiini roll peavalude tekitajana.
Evolutsioonilised ja praktilised õppetunnid
Kvertsetiin on tegelikult looduslik antioksüdant. See illustreerib, kuidas isegi tervisele kasulikud ained võivad teatud tingimustel soovimatuid kõrvalmõjusid põhjustada. Peavalude mõistmine võib viia mitte ainult parema veini valikuni, vaid ka teadmiste paranemiseni, kuidas fenoolseid ühendeid paremini kontrollida ja kasutada.