Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

NÕUANNE 5 nippi, kuidas vältida aastavahetusel kurguni täisõgimist

Copy
Toidduga liialdamine võib tervisele paraja põntsu panna.
Toidduga liialdamine võib tervisele paraja põntsu panna. Foto: Unsplash

Pühadehooaeg on rõõmu ja pidustuste aeg, kuid võib kaasa tuua ka stressi ja selle mõjude avaldumise meie toitumisharjumustes. Pühadeperioodil, kui pidulaud on rikkalik ja maiustused käepärast, kipuvad paljud kogema stressisöömist. See nähtus võib mõjutada tervist nii lühiajaliselt kui ka pikaajaliselt. Siin on teaduspõhised selgitused ja praktilised nõuanded stressisöömise mõistmiseks ja sellega toimetulemiseks.

Miks me siis stressi ajel rohkem sööme? Inimkeha stressivastus on keeruline signaalsüsteemi võrgustik, mis aitab hoida tervist tasakaalus. Stressiolukorras tõuseb kortisooli ja insuliini tase ning vabanevad glükoos ja ning mitmed ajukemikaalid, mis aitavad kehal nõudlusega toime tulla.

Toitumine stressiolukorras on loomulik viis keha energiavajaduse rahuldamiseks. Kuid kui stressiga seostub emotsionaalne söömine, võib see muutuda käitumismustriks. Näiteks võivad mõned inimesed kogeda häbi või süütunnet ülesöömise pärast, samas kui teised alatoituvad ärevuse või ebakindluse tõttu.

Tagasi üles