Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Teadlased avastasid, mis pärsib vähki

Copy
Lase kahtlasi sünnimärke kontrollida meditsiinitöötajatel.
Lase kahtlasi sünnimärke kontrollida meditsiinitöötajatel. Foto: Shutterstock

Texase ülikooli Southwestern meditsiinikeskuse teadlased avastasid geneetilise mutatsiooni, mis aeglustab melanoomi kasvu, kasutades immuunsüsteemi abi. Avastus, mis avaldati ajakirjas Experimental Medicine, võib viia uute ravimeetoditeni, mis parandavad olemasolevate vähivastaste immunoteraapiate tulemusi.

Dr Hexin Shi, kes on Southwesterni immunoloogia- ja geneetikakeskuse dotsent, märkis, et nende teadustöö tulem annab aluse täiesti uut tüüpi terapeutiliseks lähenemiseks, mida võiks tulevikus kasutada erinevate vähkkasvajate pärssimiseks, mitte ainult pigmendirakkudest areneva melanoomi. Uuringut juhtisid koos temaga ka dr Bruce Beutler, kes võitis 2011. aastal Nobeli füsioloogia- või meditsiinipreemia oma avastuste eest immuunsüsteemi retseptorite kohta, mis tuvastavad nakkusi ja käivitavad põletikureaktsiooni.

Kuigi teadlased on varem avastanud mitmeid onkogeene, mis vähi arengu käivitavad ja seda juhivad, on olnud keeruline leida genoomist mutatsioone, mis vähki takistavad. Selleks lõid teadlased hiiremudeleid erinevate geneetiliste mutatsioonidega ja otsisid hiiri, kellel ei tekkinud kasvajaid või kellel kasvajate kasv oli piiratud. Kasutades hiljuti välja töötatud automaatse meiootilise kaardistamise (AMM) meetodit, avastasid nad geeni nimega H2-Aa.

Märksõnad

Tagasi üles