Kui sind on hiljuti vaevanud kõhuviirus, pole sa üksi. Noroviirused levivad tavaliselt sügis- ja talvekuudel, kuid nendega võib nakatuda aasta läbi. USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) andmetel on noroviirus peamine ägeda gastroenteriidi (oksendamine ja kõhulahtisus) põhjustaja, vahendab Mayo kliinik.
Mis on noroviirus ja kuidas kurnavat haigust vältida?
Noroviirust, mida sageli nimetatakse «kõhugripiks», ei tohi segi ajada gripiga, mida põhjustab gripiviirus. Mayo kliiniku lastearstide nakkushaiguste spetsialist dr Nipunie Rajapakse selgitab, et noroviirus põhjustab gastroenteriiti.
«Sümptomiteks on oksendamine ja kõhulahtisus. Enamik terveid inimesi paraneb mõne päevaga, kuid nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel võivad sümptomid kesta kauem,» lisas ta. Eriti oluline on jälgida vedeliku tarbimist, kuna vedelikupuudus on suureks riskiks, eriti lastel, eakatel ja rasedatel.
Levimine
Noroviirus levib kokkupuutel viirusega, mis esineb suurtes kogustes okses ja väljaheites. Viirus levib otsekontakti, saastunud toidu või pindade kaudu. Seetõttu on kätepesu noroviiruse leviku tõkestamisel ülioluline.
CDC andmetel on umbes pool noroviiruse toidust põhjustatud haiguspuhangutest seotud restoranide või toidukeskkonnaga. Saastunud toit ei pruugi lõhna, välimuse ega maitse poolest erineda. Viirus levib kiiresti kinnistes ruumides, näiteks lasteaedades, hooldekodudes, koolides ja kruiisilaevadel. Noroviirused on vastupidavad äärmuslikele temperatuuridele ja paljudele desinfitseerimisvahenditele.
Ennetamine
Antibiootikumid noroviirust ei ravi, kuna tegemist on viirusnakkusega. Parim kaitse on ennetamine.
- Pese käsi vähemalt 20 sekundit sooja vee ja seebiga.
- Väldi saastunud toitu ja vett.
- Pese puu- ja köögivilju enne söömist ning kuumuta mereannid korralikult läbi.
- Haigusnähtude korral püsi kodus ja väldi toidu valmistamist teistele.
- Desinfitseeri võimalikke saastunud pindu.
CDC andmetel on noroviiruse puhangud põhjapoolkeral kõige levinumad novembrist aprillini ja lõunapoolkeral maist septembrini.