/nginx/o/2025/01/03/16575803t1ha1f1.jpg)
Toimiv immuunsüsteem on tervise alustala ja äärmiselt oluline kõigil neljal vahelduval ja eriilmelisel aastaajal. Eriti aga talvel, mil ilmad on külmad ja viibitakse palju siseruumides. Just pühadeperioodil hakkavad eriti hoogsalt ringi liikuma erinevad hooajalised viirushaigused, millega kaasneb sageli ka organismi immuunvastus haigustekitajale - palavik. Vaatame, kuidas toimida, kui lapsel on palavik, millega seda alandada ning millist uudset abivahendit kasutada soovitatava ravimiannuse leidmiseks vastavalt lapse kehakaalule.
Millisest temperatuurist algab palavik?
Mõnikord võib lapsevanemal tekkida õigustatud küsimus, kas lapsel on palavik või kuulub pisut kõrgenenud kehatemperatuur veel normi piiridesse. Kõige üldistatum reegel on see, et palavikuks nimetatakse normaalsest kõrgemat kehatemperatuuri ja veidi varieerub see ka organismi individuaalsetest eripäradest tulenevalt. Üldiselt loetakse normaalseks kehatemperatuuriks lapsel kaenla alt mõõtes kuni 37.3°C, suust mõõtes kuni 37.8°C ja pärakust mõõtes kuni 38°C.
Palavik jaotatakse (kaenla alt mõõtes) järgnevalt:
- Madal palavik - 37.3 kuni 38°C
- Mõõdukas palavik - kuni 38 kuni 39°C
- Kõrge palavik - alates 40°C
NB! Pärasoolest mõõdetud temperatuur on kaenla alt mõõdetud temperatuurist poole kraadi kuni kraadi võrra kõrgem.
Palavikus last on raske kõrvalt vaadata, eriti kui laps on sealjuures loid ja magab palju. Siiski on kehatemperatuuri tõus organismi kaitsereaktsioon mingile ärritajale nagu viirused, bakterid ja muud nakkused ning tasub meeles pidada, et see aitab organismil paraneda. Palavik võib tekkida ka hormonaalsest tasakaalutusest või immuunsüsteemi häiretest, vahel harva ka ülitugeva psüühilise erutuse või raske füüsilise pingutuse tagajärjel. Samuti võib madal palavik esineda lastel peale vaktsineerimist. Ka äge nutmine võib tõsta imiku kehatemperatuuri 1°C võrra.
Millal peaks hakkama palavikku alandama?
Mõttekoht kõigile lapsevanematele. Selge on see, et palavik on organismi kaitsereaktsioon ning hävitab haigustekitajaid, seega ei tasu alati väikest temperatuuritõusu märgates kohe sekkuda ja palavikku kiiresti alandama hakata. Laste puhul sõltub palju ka enesetundest ja palaviku kestvusest, kuid meeles tasub pidada, et palavik üldjuhul inimesele ohtlik ei ole.
Väikelastel ja beebidel hakatakse siiski palavikku alandama madalama temperatuuri juures kui täiskasvanutel. Kuni kolmeaastastel lastel võivad palaviku tagajärjel tekkida krambid, kuna termoregulatsioonikeskused ei ole veel välja arenenud. Seetõttu soovitavad lastearstid väikelaste ja imikute temperatuuri üle 38.5°C langetama hakata. Võrdluseks täiskasvanutel sellist palavikku tingimata alla võtma ei pea kui enesetunne just väga halb ei ole.
NB! Palavikukrambid tekivad kõige sagedamini 6. elukuu ja 4. eluaasta vahel, mil aju on palavikule tundlikum kui hilisemas eas.
Kehatemperatuur ei ole haiguse ajal koguaeg ühtlane. Palaviku haripunkt on tavaliselt õhtupoolikul ja kõige madalam on kehatemperatuur hommikupoolsel ööl. Tasub ka märkida, et viiruse poolt põhjustatud palavik tekib järsku ja alaneb sageli alles 3-4 päeva pärast.
Täiskasvanud võivad palaviku puhul lähtuda oma enesetundest ning alla 38.5°C palavikku ei ole üldjuhul üldse mõttekas alandama hakata. Mõõduka palaviku korral peaksid aga ettevaatlikumad olema südame- ja hingamiselundite haigusi põdevad inimesed.
Kuidas palavikus last aidata?
- Palaviku tõusu ajal tekivad sageli külmavärinad ja külmatunne ning selles faasis peaksime olema soojalt kaetud.
- Palaviku languse faasis hakkab aga palav ja tekib higistamine, siis on vaja soojuskadu suurendada, teki alt välja tulla ja palaviku langusele kaasa aidata.
- Soovitav on lamada ja puhata nii palju kui vähegi võimalik, kuid last selleks sundida ei ole mõistlik - lapsed tunnevad üldjuhul ise ära, kui palju nad palavikus olles istuda või rahulikult mängida jaksavad.
- Sooja tee või vee joomine aitab taastada keha vedelikuvarusid ja leevendab ka muid külmetushaigustega kaasuvaid sümptomeid.
- Kiireks kõrge palaviku langetamiseks võib teha “viinasokke”, aga ainult juhul kui jalad on soojad!
- Palavikku tuleks imikutel ja väikelastel hakata alandama alates 38°C, suurematel lastel alates 38.5°C kuni 39°C või vastavalt enesetundele, palaviku kestusele ja põhjustele.
/nginx/o/2025/01/03/16575806t1h3b27.jpg)
Kuidas palavikualandajat vastavalt lapse kehakaalule õigesti doseerida?
Kuni 45 kg kaaluvatel lastel sobib kasutada palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks ravimit sisaldavaid siirupeid, kuid lapsevanematel tekib sageli küsimus, kuidas arvutada õige ravimiannus vastavalt lapse kehakaalule. Selleks on nüüd olemas mugav kalkulaator, mis pakub kiiret ja lihtsat viisi ravimi annuse määramiseks.
Tooted, mille õiget annust antud kalkulaator määrata aitab on Efferalgan, Ibustar, Ibustar Forte, Nurofen, Panadol.
See kalkulaator pakub üldistatud annuse hinnangut ja ei asenda professionaalset meditsiinilist nõu. Konsulteerige alati kvalifitseeritud tervishoiutöötajaga, kes kinnitaks ravimi õige annuse ja kontrolliks selle sobivust konkreetse isiku ja tema terviseseisundiga. Täiendava teabe saamiseks võib tutvuda allpool loetletud allikatega.
Laps kaalub rohkem kui 45 kg?
Lapse kaal alates 45 kg-st lubab tarvitada ka tablette. Eesti suurim apteekide ühendus Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) soovitab lastevanematel, kes vajavad abi lapse palaviku alandamisel või valuvaigistamisel, pöörduda esmase nõustamise ja abi saamiseks apteeki. Siirupi asemel sobivad väikelastele ka raviküünlad ja ka tablette on saadaval mitmes tugevuses ning neid saab vajadusel poolitada. Kindlasti tuleks jälgida, et palavikus lapsele ei antaks ravimit vähem, kui tema kehakaalu järgi ravimi infolehel soovitatud on, sest sageli tuleb ette ka ala-annustamist ja nii ei saavutata soovitud ravitulemust.
NB! Aspiriini (atsetüülsalitsüülhapet) ei tohi laste puhul palavikualandajana kasutada, sest selle tarvitamine on seotud maksa‐ ja ajukahjustuse (Reye´ sündroomi) riskiga.
NB! Artiklis olid mainitud ravimid. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.