Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

LIBEDAGA TURVALISELT Kuidas vältida kukkumisi ja milliseid abivahendeid kasutada taastumiseks?

Copy
Kuidas vältida kukkumist?
Kuidas vältida kukkumist? Foto: Shutterstock

Talvised ilmastikutingimused muudavad liikumise sageli keeruliseks ja libeduse tõttu tekkinud kukkumised on levinud. Mitmesugused abivahendid aitavad libedal pinnal turvalisemalt liikuda.

Erinevad ortoosid kiirendavad taastumist, kui inimene on siiski kukkunud. Invaru Tervisekassa meditsiiniseadmete sortimendijuht Helena Lõune jagab soovitusi, kuidas libedaga ohutult hakkama saada ja milliseid vahendeid valida.

Ennetavad abivahendid kukkumise vältimiseks

Libedatel pindadel liikumisel on oluline kasutada õigeid abivahendeid, mis pakuvad lisatoetust ja -kindlust.

Libisemisvastased jalanõude tallad – spetsiaalsed kummist ja nagadega libisemisvastased tallad on efektiivsed jäisel pinnal, pakkudes head haarduvust.

Karkude ja keppide jääteravikud – jääteravikud on karkude ja keppide külge kinnitatavad lisad, mis tagavad parema haakuvuse jäisel pinnal. Lõune sõnul on need hädavajalikud just siis, kui jääd ja lund on rohkelt. Teravik tuleks siseruumides kindlasti eemaldada.

Rulaatorid suuremate ratastega – rulaatorid, millel on suuremad ja tugevama mustriga rattad, tagavad stabiilsuse ning hõlbustavad liikumist lumisel ja ebatasasel pinnal. Rulaator pakub laiemat toetuspinda ja aitab hoida tasakaalu, mis on libedatel pindadel väga oluline.

Ratastoolide naastrehvid ja lisarattad – ratastoolidele on talviste olude jaoks võimalik paigaldada naastrehvidega rattaid, mis parandavad haarduvust jäisel pinnal. Eriti kasulikuks osutub ka suurem lisaratas, mis tõstab väiksemad esirattad õhku, vähendades seega libisemisohtu.

Ortoosid aitavad pärast kukkumist taastuda

Kui libedus siiski viib kukkumiseni, on oluline valida õiged taastusravivahendid ja ortoosid, et toetada vigastatud kehapiirkonda ja kiirendada paranemise protsessi.

Põlve- ja jalaliigese ortoosid on mõeldud neile, kes on kukkumise tagajärjel saanud põlve- või hüppeliigese vigastuse. Need ortoosid aitavad liigese stabiliseerimisega valu leevendada.

Randme- ja kämblaortoose kasutatakse sageli randmevigastuste korral, mis võivad tekkida siis, kui inimene kukkudes käele toetab või kukub käe peale. Need ortoosid pakuvad randmele vajalikku tuge ja stabiliseerivad liigese, vältides liialt ulatuslikke liigutusi, mis võivad põhjustada valu.

Õlavarre vigastuse või nihestuse korral on õlaliigese ortoos vajaminev abivahend, mis hoiab õlavarre kindlas asendis, leevendades koormust ja aidates vigastatud liigesel kiiremini taastuda.

Kui kukkumine põhjustab alaseljavalu või -vigastust, on alaselja ortoosid abiks valu leevendamisel ja vigastuse stabiliseerimisel. Need ortoosid vähendavad koormust seljale igapäevategevuste ajal.

Eksperdi nõuanded talviseks liikumiseks

Helena Lõune soovitab kukkumiste vältimiseks liikuda kiirustamata. Lisaks tasub järgida lihtsaid reegleid nagu pilgu üles tõstmine ja käte taskust väljas hoidmine, et paremini tasakaalu säilitada. «Kui ettevalmistus on põhjalik ja abivahendid sobivad, on ka talvel võimalik liikuda ohutult,» kinnitab Lõune.

Märksõnad

Tagasi üles